Zielona kawa - marketingowy chwyt, czy cudowny sposób na odchudzanie?

Zielona kawa - marketingowy chwyt, czy cudowny sposób na odchudzanie?
fot. Viktoria Gavrilina/Shutterstock

Czym w rzeczywistości jest zielona kawa? Czy pomaga zrzucić zbędne kilogramy? Są to pytania, które codziennie rodzą się w umysłach znacznej ilości ludzi. Zdesperowany człowiek jest w stanie dać bardzo wiele za specyfik, który po zażyciu w cudowny sposób zredukuje ilość zalegającego w organiźmie tłuszczu. Tych "niezwykłych lekarstw" jest na rynku bardzo wiele i choć kwestia ich działania jest zawsze bardzo wątpliwa, to cieszą się one niezwykłą popularnością. Jednym z nich jest zielona kawa o której ostatnimi czasy usłyszał już chyba każdy.

Właściwości zielonej kawy i jej wpływ na proces odchudzania

Wyglądem przypomina zielony proszek. Jest to jasnozielone, bezpostaciowe (po zmieleniu) ciało stałe o charakterystycznym zapachu przypominającym nieco zapach karmy dla rybek akwariowych. Działanie fizjologiczne jest analogiczne do działania zwykłej kawy - kawa zielona to także zwykła kawa nie poddana jednak procesom palenia i fermentacji, które są stosowane w kawie czarnej, dzięki czemu zawdzięcza swoj smak i aromat. W zielonej kawie jest nieco więcej kwasu chlorogenowego, który współgrając z kofeiną pomaga regulować gospodarkę lipidową w organiźmie. Przeprowadzone badania nie potwierdzają jednak, by zielona kawa była bardziej skuteczna od zwykłej kawy. Na wiele badań nie wydano dostatecznie dużej ilości pieniędzy w konsekwencji czego mało uczestników brało w nich udział, a to mogło okazać się powodem dużego błędu losowego. Wielu internautów relacjonuje o braku jakichkolwiek rezultatów nawet przy regularnym zażywaniu tego środka.

Potwierdzone zostało, że zawarta w kawie, czy guaranie kofeina i kwas chlorogenowy istotnie wpływają na regulacje metabolizmu i polepszają zdolność spalania tłuszczów, ale same ich zażywanie, bez odpowiedniej diety czy treningu nie spowoduje żadnych zauważalnych zmian.

Cena i popularność zielonej kawy

Sprzedaż zielonej kawy z miesiąca na miesiąc wyraźnie rośnie, mimo, że jej cena jest bardzo wysoka w odniesieniu do tego czym charakteryzuje się ten środek. Za 250g trzeba zapłacić 17-25 zł, a jeśli zdecydujemy się na wygodniejsze tabletki to nawet 100 zł za 60 kapsułek. Wszystko, co może być potencjalnym środkiem pomagającym spalić tłuszcz bez wysiłku szybko zyskuje na popularności, a popyt na towar zwiększa się. Prawdopodobnie tak też było z zieloną kawą.

Tagi: odchudzanie kawa