Ekspres do kawy - jaki wybrać

Ekspres do kawy - jaki wybrać
Jak wybrać ekspres do kawy?

Obecnie na rynku mamy szeroki asortyment ekspresów do kawy. Tylko jak wybrać ten właściwy dla nas? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie? Badania pokazują, ze kawa z ekspresu wielokrotnie przebija zwykłą kawę sypaną, czy rozpuszczalną, walorami smakowymi oraz wpływem na organizm człowieka.

Podczas przygotowywania napoju, na zmielone ziarna kawy, wlewana jest pod ciśnieniem woda. Jej temperatura to około 92oC. Tym sposobem z ziaren wydobywane są najcenniejsze ich składniki, takie jak tłuszcze i alkaloidy, które odpowiadają za głębie smaku i aromatu. Taki napar jest dużo zdrowszy i lepiej przyswajalny przez organizm. W sklepach najczęściej spotykamy urządzenia przelewowe i ciśnieniowe. Zasadnicza różnica między nimi to zaawansowanie techniczne i ekonomia, przez co rozumiemy koszt wytworzenia jednej filiżanki kawy. Nie bez znaczenia jest też cena tych artykułów. Może ona się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Oczywistym jest, że ekspresy przelewowe są zdecydowanie tańsze tak przy zakupie, jak i w eksploatacji. Jednak zastosowane w nich nieco przestarzałe technologie, nie zapewnią nam oczekiwanej jakości kawy.

Coraz częściej decydujemy się jednak zapłacić nieco więcej i cieszyć się niepowtarzalnym smakiem i aromatem kawy. Urządzenia przelewowe są wypierane przez ciśnieniowe, które mają zdecydowanie większe możliwości.

Jak wybrać ekspres do kawy?

Przed zakupem ekspresu ciśnieniowego należy zwróć uwagę na takie szczegóły:

  • czy posiada młynek do kawy,
  • czy pojemnik na kawę jest hermetycznie zamykany,
  • czy jego pojemność to przynajmniej 500 mg,
  • czy jest wyposażony w filtr do wody, który pozwoli oczyścić wodę kranową z niekorzystnych drobnoustrojów,
  • element ważny dla wielbicieli latte i cappuccino, czy ma funkcję spieniania mleka – niekiedy to najistotniejsza funkcja,
  • pojemnik na fusy, to również bardzo istotny detal, gdy chcemy z ekspresu korzystać dłużej, powinien mieścić od 8 porcji fusów wzwyż,
  • czy czyści się automatycznie, tzn. czy posiada program odpowiedzialny za samooczyszczenie, wtedy nasz udział w tym procesie ogranicza się do wciśnięcia odpowiedniego guzika.

Innymi ważnymi czynnikami są:

  • właściwe ciśnienie w urządzeniu,
  • odpowiednie pojemności pojemników na wodę, kawę czy mleko,
  • utrzymanie prawidłowej temperatury.

Dla początkujących smakoszy wystarczy sprzęt wytwarzający ciśnienie 10 barów najmniej. Warto jednak rozejrzeć się za 15 barami aby smak był bogatszy a aromat silniejszy.

Gdy rozmiar wszystkich pojemników będzie większy, wtedy bezproblemowo przygotujemy napój dla kilku osób. Nie skupiajmy uwagi na urządzeniu, którego pojemnik na wodę ma mniej niż 1 litr pojemności, tylko dlatego, że jest w niższej cenie. W jednym czasie zaparzymy dwie, góra trzy kawy. Optymalnym rozwiązaniem będzie zbiornik 2-litrowy. Wtedy niespodziewani goście nas nie zaskoczą. Problem z utrzymaniem temperatury zdarza się zazwyczaj w tańszych urządzeniach, gdyż w nich producenci w ramach oszczędności stosują konstrukcję zwaną blokiem cieplnym, który czasami zawodzi a przygotowany napar smakuje jak woda z mlekiem zabarwiona przypominającym kawę aromatem. W droższych egzemplarzach stosuje się bojlery, które zapewniają stałą temperaturę. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie podgrzewacza do filiżanek. W zagrzanym naczyniu kawa jest dłużej ciepła a pianka na cappuccino czy latte trwalsza.

Ekspres ciśnieniowy Saeco Tchibo HD 8602 Cafissimo

To jeszcze nie wszystko co proponują nam producenci. Kolejna decyzja jaka musimy podjąć przy wyborze ekspresu ciśnieniowego. Zdecydujemy się raczej na ręczny, automatyczny czy kapsułkowy?

Kawa czy kapsułki?

Wśród tych drugich mamy sporo smaków kawowych do wyboru. Przy takim urządzeniu nasza rola ogranicza się do zaaplikowania porcji do podajnika. Minusami są niewielki asortyment urządzeń na kapsułki, a także dość wysoka cena wytworzenia filiżanki napoju. Wypadają raczej niekorzystnie na tle ekspresów ciśnieniowych wykorzystujących zwykłe ziarna kawowe. W ręcznych zmieloną kawę wsypujemy do łyżki, którą umieszczamy w urządzeniu. Ta ilość wystarczy na zaparzenie dwóch filiżanek. Aby zaparzyć kolejne, musimy wyciągnąć łyżkę i sitko, usunąć fusy i zasypać świeżą kawą. Żeby pominąć ten proces, możemy jeszcze zaparzać kawę z saszetek, ale wtedy musimy wybrać model z sitkiem przystosowanym do tego typu zaparzania. Wtedy łatwo utrzymać ekspres w czystości i nie musisz odmierzać zmielonych ziaren.

Nieco droższym, jednak zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem są ekspresy automatyczne. Osiągają bardzo dobre notowania. Są proste i bardzo wygodne w obsłudze. Jedyne co musimy zrobić to nasypać do pojemnika ziarna kawy, zalać wodą, mlekiem i wybrać rodzaj napoju i ilość filiżanek. Urządzenie samoczynnie odmierzy potrzebną ilość ziaren, zmieli ją i zaparzy odpowiednią ilością wody. Za każdym razem kawa jest dopiero co zmielona, świeża. Fusy automatycznie są usuwane do odpowiedniego zbiornika, który raz na jakiś czas opróżniamy i przepłukujemy wodą. Ich minusem jest spory gabaryt. Zazwyczaj to 50 cm głębokości, 40 wysokości i szerokości. Decydując się na tego typu urządzenie, musimy rozważyć gdzie miałoby zostać zainstalowane i czy na pewno możemy sobie pozwolić na taki dodatkowy sprzęt.

Idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących głębię smaku kawy a nie posiadającym zbyt wiele miejsca w kuchni będą ekspresy do kawy mielonej, zwane również kolbowymi.

Ich budowa zazwyczaj jest dość kompaktowa, można w nich używać dowolnej kawy mielonej. Ciśnienie w nich wykorzystywane to zazwyczaj 15 barów. Dodatkowym argumentem „za", jest kolba z podwójnym otworem, co oznacza, że jednocześnie można zaparzyć dwie kawy. I tu warto przyjrzeć się na jakiej wysokości są wylewki, czy zmieścimy tam tylko filiżankę, czy wejdzie też nasz ulubiony, nieco większy kubek. Gdy zależy nam na czasie w jakim ekspres jest gotowy do pracy, jak szybko zaparzymy kawę po kawie, wybierzmy urządzenie o większej mocy, np. ekspres o mocy 1450 W znacznie szybciej przygotuje nam napój niż taki o mocy 1050 W.

Zazwyczaj moc ekspresów ręcznych to 800-1300 W, natomiast urządzenia automatyczne to 1300-1500 W.

Ekspres do kawy Saeco HD 8423 Poemia Red

Dla tych, którzy mają zamiar często korzystać z cappuccino, istotne będzie posiadanie funkcji spieniania i podgrzewania mleka. Biorąc pod uwagę walory estetyczne, lepiej wybrać sprzęt wbudowanym pojemnikiem na mleko. Inne posiadają dysze, którą umieszcza się w osobnym pojemniku-kartonie z mlekiem, co wygląda niezbyt elegancko. Nadto mogą posiadać regulację emisji pary, dzięki której uzyskamy mocniej lub słabiej spienione mleko.

Są też modele, które wyposażone są w funkcję wstępnego parzenia. Polega to mniej więcej na tym, że do pojemnika z kawą wpuszczana jest niewielka ilość wrzącej wody, przez co zmielone ziarno częściowo się zaparza. Dzięki temu uzyskujemy jeszcze intensywniejszy smak i aromat. Oczywiście, te o mniejszej mocy i bez mechanizmu spieniania mleka, są tańsze, ale przecież nie koniecznie o to nam chodziło. Rzadko zadowalają nas półśrodki. Jak już się decydujemy na zakup ekspresu do kawy, wybierzmy taki, który zadowoli nas na każdym poziomie.

W różnych modelach znajdziemy inne funkcje, do których podchodzimy bardzo indywidualnie. Dla jednych istotne jest to jak wygląda, czy obudowa jest metalowa, czy plastikowa, w jakim kolorze jest wyświetlacz, czy wysokość kolby jest regulowana, czy może wyregulować moc naparu; dla innych ważne będzie czy w wyposażeniu jest Timer, który będzie mógł nastawić na godzinę 5.50 i gdy wstanie o 6.00, jego ulubiona kawa będzie już na niego czekała.

Nie jest prawdą, że za porządny sprzęt musimy zapłacić kilka tysięcy złotych. Jednak gdy chcemy cieszyć się wyśmienitym smakiem, funkcjonalnością i rozsądnymi kosztami eksploatacji urządzenia nie możemy szukać takowego w przedziale cenowym 400-500 zł.

Tagi: kawa ekspres do kawy