Pozytywne i negatywne skutki spożywania kawy

Skutki spożywania kawy
fot. cristapper, Photoxpress,com

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy picie nadmiernej ilości kawy wpłynie negatywnie na jego zdrowie. Jak wiadomo wszystko, co jest używane w nadmiarze może nam zaszkodzić. Powstaje więc pytanie przez co rozumiemy ten nadmiar? Okazuje się, że kofeina i jej pochodne wykazują się bardzo małą toksycznością i brakiem długotrwałej kumulacji w organiźmie. Alkaloid ten staje się szkodliwy dla ustroju dopiero w przypadku gdy pochłoniemy jednorazowo minimum 1g tego związku chemicznego w krótkim czasie. Taka ilość odpowiada 10-12 filiżankom espresso. Zatrucia śmiertelne zdarzają się skrajnie rzadko i są często wynikiem spożycia czystej kofeiny, lub ogromnej ilości napojów zawierających w składzie dodatkowo taurynę (np energy drink). O dawce śmiertelnej mówi się, gdy ilość pochłoniętej kofeiny jest bliska 150-200mg/kg masy ciała, więc by uśmiercić 60 kilogramowego człowieka potrzeba by 9-12g czystej substancji.

Pozytywne skutki spożywania kawy

Lepsza koncentracja, sprawniejsze i szybsze myślenie, pobudzenie, zwiększona wytrwałość, mniejsza podatność na stres i zmęczenie, ponadto wpływa na metabolizm tłuszczów ułatwiając odchudzanie, działa pozytywnie na prace jelit przyspieszając trawienie. Niektóre źródła podają, że kofeina zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby takie jak cukrzyca, choroba Parkinsona, kamica żółciowa i ogranicza ryzyko wystąpienia wielu nowotworów. Jest cennym substratem do produkcji antyutleniaczy.

Negatywne skutki spożywania kofeiny

W przypadku niektórych osób spożywanie nadmiernej ilości kawy (większej niż 4 filiżanki dziennie) zwiększa się ryzyko wystąpienia problemów kardiologicznych. Osoby nadużywające ten napój łatwiej poddają się emocją, są rozdrażnione i nerwowe. Picie kawy w godzinach wieczornych skutkuje znacznymi problemami z zasypianie. Bardzo duża ilość kofeiny może spowodować bóle głowy.

Ciekawostki

  • Kofeina z lekami: Substancja ta działa synergistycznie (zwiększa działanie) z wieloma lekami, zwłaszcza przeciwbólowymi nie powodując niebezpiecznej interakcji.
  • Kawa w ciąży: Jest dozwolona, ale w ograniczonej ilości. Bezpieczna ilość to 2 filiżanki kawy dziennie.
  • Kawa a alkohol: Kofeina zawarta w kawie jest odtrutką na zatrucia alkoholem (kawa a nie energy drink, który prócz kofeiny zawiera także taurynę i działa w tym przypadku szkodliwie)
  • Uzależnienie: Występuje, ale jest bardzo słabe. Objawy uzależnienia mijają po zaprzestaniu spożywania napoju.
  • Kawa a dzieci: Nie wykazano by kawa podawana w małych ilościach działała szkodliwie na organizm dziecka. Należy jednak pamiętać, że młody organizm jest znacznie bardziej podatny na zatrucia, więc dawka toksyczna jest dla nich mniejsza.

Tagi: kawa