Włoskie espresso

Włoskie espresso
fot. pixabay.com

W dzisiejszych czasach sporo osób pija kawę – niektórzy robią to po prostu dlatego, że to lubią, a inni natomiast w ten sposób podreperowują swój organizm, któremu z powodu szybkiego tempa życia brak jest snu. Istnieje wiele rodzajów różnorodnych kaw, nie wliczając już oczywiście podziału na kawę niezmieloną lub rozpuszczalną. Sporo osób jest zwolennikami włoskiego espresso, które przygotowywane jest w określony, dość skomplikowany sposób, przy użyciu odpowiednich proporcji materiałów i parzone w sposób niemal rytualny.

Od czego więc należy zacząć, by przygotować wspaniałe, włoskie espresso z prawdziwego zdarzenia?

Przede wszystkim, kawa, z której chcemy przygotować taki napój nie może być zwietrzała, a ekspres koniecznie musi być ciśnieniowy, pozbawiony specjalnej kolby tworzącej piankę. Nic dziwnego, że to właśnie taki rodzaj ekspresu jest w tym przypadku potrzebny – ekspres ciśnieniowy wynaleziony został właśnie we Włoszech i to dzięki niemu dziś w ogóle możemy mówić o espresso. Oryginalne espresso, powszechnie znane Włochom powinno być przygotowywane w sposób zatwierdzony przez włoski instytut certyfikacji. Mieszanka kawy również powinna być zgodna z określonymi tam normami. Według Włochów, espresso to nie kawa, a kawowy napój, który powinien być podawany w filiżance, by podkreślić jego delikatność i elegancję. Włosi uważają, że tylko osoby znające się w tym temacie będą zdolne do przygotowania tego napoju – mowa tu oczywiście o baristach. Smak prawdziwego włoskiego espresso powinien być słodkawy, bez dominacji kwasowości czy gorzkości. Proces sztucznego aromatyzowania w tym wypadku nie wchodzi w ogóle w grę, gdyż to właśnie na tym polega cała trudność, aby bez żadnych wspomagaczy stworzyć idealny smak i wydobyć z kawy odpowiedni aromat.

Najczęstszymi błędami, jakich dopuszczają się osoby przygotowujące espresso są:

  • nieodpowiednia temperatura procesu parzenia,
  • zbyt długie lub zbyt krótkie parzenie,
  • zbyt grubo zmielona kawa.

Znawcy są zgodni w tym, że najłatwiej rozpoznać espresso po piance, która tworzona jest w ekspresie ciśnieniowym z substancji oleistych zawartych w kawie oraz protein. Jeśli pianka będzie nieodpowiedniej konsystencji lub jej smak będzie czymś zmącony, to wówczas nietrudno domyślić się tego, że podczas parzenia popełniono po prostu jakiś błąd. Jeśli chodzi o trzy główne czynniki określające dobrze zaparzone espresso, to aromat powinien być bogaty w nuty kwiatowe, czekoladowe oraz zapach pieczonego chleba. Kolor pianki powinien być orzechowy, natomiast smak niecierpki i gorzkawy tylko w delikatnym stopniu. Inni dodają, że konsystencja espresso musi być aksamitna oraz gęsta. Niewielu osobom udało się przyrządzić prawdziwe, bezbłędne espresso, choć wielu myśli, że tego właśnie dokonali. Rodowici Włosi szybko jednak zweryfikowaliby tę opinię. Prawda jest taka, że dokonało tego niewielu, a tym, którzy wciąż próbują można powiedzieć tylko tyle, że trening czyni mistrza, więc nie warto się poddawać, a raczej należy nadal próbować, by może pewnego dnia osiągnąć perfekcję na miarę Włoskiego baristy.

Tagi: kawa espresso