Plamy z kawy - to już nie jest problem

Plamy z kawy - to już nie jest problem

Wystarczy jedna chwila, by na naszych ubraniach lub na pięknych obrusach pojawiły się plamy z kawy. To właściwie moment, kiedy przewraca się potrącona ręką filiżanka i okazała plama psuje nam humor. Od razu wyobrażamy sobie, że przegrywamy z nią walkę, a ubranie lub obrus nadawać się będzie tylko do wyrzucenia. Nic bardziej mylnego.

Jest wiele skutecznych domowych sposobów, dzięki którym można usunąć plamy, choć często walka jest długa, a skutki nie zawsze w stu procentach zadowalające. Jest też inny, łatwy i skuteczny sposób. Jaki? Przeczytajcie.

Plama z kawy plamie nierówna. Pijemy przeróżne kawy - jedne czarne, inne z mlekiem, jeszcze inne posypywane są kakao czy czekoladą. Słodzimy nie zawsze cukrem, bo coraz częściej używamy do tego miodu, karmelu, a nawet syropu klonowego.

To wszystko sprawia, że plamy są różne i z każdą trzeba postępować w inny sposób. Przeczytajcie, jak należy podejść do plam, które powstają „dzięki” pięciu różnym rodzajom kawy. I chociaż zabrudzenia wnikają w tkaniny w różny sposób, to wszystkie je można skutecznie i łatwo usunąć dzięki Vanish.

Ulubione latte

Latte to kawa, którą pijemy często i bardzo chętnie. Ileż to razy zaczynamy dzień od pysznego espresso z ogromną ilością mleka. To rodzaj kawy, który świetnie smakuje przy porannym śniadaniu, kiedy na talerzu pojawiają się pyszne kanapki lub wspaniała sałatka.

Jeśli przydarzy się plama, to nie należy rozpaczać, bo latte tworzy plamy stosunkowo łatwe do usunięcia. Tkaninę należy jak najszybciej wypłukać, zanim plama wyschnie. Nie powinno być po niej śladu, bo duża ilość mleka skutecznie rozcieńczyła barwniki, znajdujące się w kawie. Głowa do góry, nie będzie śladu.

Cappucino z czekoladową posypką

To idealna kawa na popołudniowe spotkanie z przyjaciółką. Doskonała pianka z gorącego mleka, posypana czekoladą to prawdziwa uczta dla podniebienia. Jednak, jeśli to cappuccino wyrządzi plamy, sprawa jest nieco trudniejsza.

Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że nie wolno mocno szorować plamy, bo można zbyt głęboko wetrzeć czekoladę w tkaninę i wówczas usunięcie takiego zabrudzenia będzie naprawdę trudne. Tkaninę należy jak najszybciej wypłukać w zimnej wodzie, a następnie całość wyprać z dodatkiem Vanish’a – na pewno nie będzie śladu.

Macchiato

To już mocniejsza kawa, przyrządzona na bazie espresso, z dodatkiem małej ilości mleka. Ten rodzaj kawy tworzy plamy znacznie trudniejsze do usunięcia. Tkaninę należy dokładnie przepłukać w zimnej wodzie, a następnie wetrzeć niewielką ilość Vanish Gold Oxi Action.

Po maksymalnie pięciu minutach, całość trzeba dokładnie wypłukać. Nie należy pozostawiać środka dłużej na tkaninie, bo może nastąpić w tym miejscu odbarwienie i wówczas problem będzie praktycznie nie do rozwiązania.

Mokka

To pyszna kawa na bazie espresso i mleka z dodatkiem kakao, które, jak wiemy, zawiera w sobie nieco oleju. Z tego powodu usunięcie plamy jest znacznie trudniejsze.

Najskuteczniej zrobimy to, stosując płyn, który zawiera odplamiacz Vanish. Jednak wcześniej, w miejscu najmniej widocznym, warto wypróbować tak silny płyn, by sprawdzić, czy nie uszkodzi on tkaniny.

Espresso

Tą kawę pijemy na ogół wówczas, gdy jesteśmy zmęczeni i chcemy szybko pobudzić się do dalszego działania. Jednak czyste espresso jest przyczyną plam bardzo trudnych do usunięcia. Zimna woda i energiczne płukanie jest tu niezbędne.

Następnie trzeba wetrzeć dobrze znany już środek i spłukać go po pięciu minutach. Kolejnym krokiem jest pranie z dodatkiem środka odplamiającego. Powodzenia.

Tagi: kawa plamy