Odchudzanie a nawyki żywieniowe

Odchudzanie a nawyki żywieniowe
fot. TijanaM/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Odchudzanie przeważnie rozumiemy jako czasowe zastosowanie diety, dzięki której stracimy zbędne kilogramy. Niestety tak rozumiane odchudzanie n pewno nie przyniesie efektów, które by nas zadowoliły. Trzeba sobie uświadomić, że stawianie gotowej diety jest decydowanym błędem. Rzecz w tym, że osoby decydujące się na ustalona odgórnie dietę, zaraz po jej zakończeniu zaczynają jeść tak, jak przed odchudzaniem. Nie jest chyba żadnym zaskoczeniem, że kończy się to ponownym przybraniem na wadze. Jeśli po odchudzaniu chcemy zachować szczupłą sylwetkę, powinniśmy nie tyle stosować gotowe diety, co po prostu zmienić nasze nawyki żywieniowe.

Dlaczego dieta jako taka nie jest skuteczna?

Ostatecznie nikt z nas nie wyobraża sobie chyba jedzenia 1000 kcal przez całe życie. Zwykle, gdy podejmujemy jakieś gotowe diety od razu zakładamy, ile będą one trwać. W efekcie bardzo często po zakończeniu diety po prostu wracamy do starych przyzwyczajeń, przestajemy ćwiczyć i zaczynamy jeść niezdrowo. Efekt takiego działania może być tylko jeden – ponownie tyjemy.

Aby dieta była skuteczna, powinniśmy po prostu opracować taki sposób żywienia, który będzie nam na tyle odpowiadał, że bez problemu będziemy mogli stosować go także na co dzień po zakończeniu odchudzania.

Oczywiście nad zmianą złych nawyków żywieniowych powinniśmy pracować stopniowo. Na pewno nie można za jednym zamachem pozbyć się z naszej kuchni białego pieczywa, słonych przekąsek, słodyczy, cukru itd., zastępując je raz na zawsze produktami odłuszczonymi pełnoziarnistymi lub wegetariańskimi. Takie radykalne postawienie sprawy spowoduje, że przy najbliższej okazji wrócimy do starego sposobu odżywiania. Zamiast takich nagłych zwrotów powinniśmy spróbować metody małych kroków. Np. na początek można ograniczyć ilość spożywanego pieczywa. Dobrym pomysłem jest także stopniowe wprowadzanie do codziennego menu coraz większej ilości warzyw i owoców. Warto także zrezygnować ze słodzenia kawy i herbaty. Jeśli na początku będzie to trudno, można pomyśleć o tym, by powoli zmniejszać ilość cukru lub o zastąpieniu go miodem lub słodzikiem. W tym drugim przypadku jest to jednak dość ryzykowne, bowiem częste spożywanie aspartamu prowadzi do zwiększonego apetytu na słodkie produkty.

Suplementacja

Oczywiście na początku wdrażania nowych nawyków żywieniowych możemy pomyśleć o tym, by wspomóc się jakimiś suplementami. Np. jeśli chodzi o ograniczenie ochoty na słodycze, zalecane są tabletki chromu organicznego. Jeśli nasza dieta odchudzająca ma bazować właśnie na zbudowaniu zupełnie nowych nawyków żywieniowych, powinniśmy pamiętać o tym, że każdy kolejny nawyk dobrze byłoby utrwalać przez 30 dni -  w ten sposób faktycznie staje się on naszym przyzwyczajeniem. Jeśli mimo nowych postanowień zdarzy nam się zjeść coś „zakazanego” nie warto na pewno robić z tego problemu. Po prostu po jednym takim incydencie powinniśmy dalej kontynuować naszą dietę, dzięki temu na pewno już wkrótce zaobserwujemy przesuniecie się wskazówki wagi łazienkowej. A skoro mówimy już o nawykach żywieniowych, to warto także pamiętać o tym, że dobrze byłoby przyzwyczaić nasz organizm do 5 (zamiast 3) posiłków dziennie, jedzonych w miarę możliwości regularnie o tych samych porach. Ponadto dobrym pomysłem jest wyrobienie w sobie przyzwyczajenia wypijania szklanki wody przed każdym posiłkiem – dzięki temu na pewno zjemy mniej, co przełoży się finalnie na szczupłą sylwetkę.

Tagi: odchudzanie