Wspólne odchudzanie - wspólna dieta

Wspólne odchudzanie - wspólna dieta
fot. Syda Productions/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Dieta dla dwojga to świetne rozwiązanie dla tych par, które wspólnie postanowiły zadbać o zdrowie i piękną sylwetkę. Taka dieta jest skuteczniejsza od tradycyjnej z jednego powodu: razem łatwiej. Co ważniejsze, unika się w jej przypadku związanego z tym, że jedna osoba ciągnie na dietetycznych posiłkach, podczas gdy ta druga strona kusi podjadanymi przekąskami. Dieta ta to również bardzo praktyczne rozwiązanie. Gdy tę samą dietę stosują jednocześnie dwie osoby, łatwiejsze staje się przyrządzanie wspólnych posiłków. Razem łatwiej jest się zmotywować oraz przestrzegać dietetycznych zasad.

O czym należy pamiętać przede wszystkim w przypadku tej diety?

O tym, że zapotrzebowanie na energię jest różne w przypadku kobiet i mężczyzn. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne kobiet to około 1500 kalorii, natomiast mężczyzna potrzebuje ich około 2000. Dlatego z przygotowanej porcji jedzenia kobieta powinna zjadać 1/3, a resztę, czyli 2/3 powinien spożyć jej partner.  Na jakie efekty może liczyć wspólnie odchudzająca się para? Kilka kilogramów mniej w miesiąc dzięki wspólnej pracy nad swą formą to najpiękniejsza nagroda za wytrwałość i stosowanie się do zaleceń dietetyków.

Podstawowe zasady diety dla dwojga

Podstawowa zasada to spożywanie trzech głównych posiłków każdego dnia (śniadanie, obiad i kolacja). W przerwach między tymi posiłkami dozwolone są małe przekąski, które każdy może sobie wybrać indywidualnie z listy zalecanych w tym celu produktów. Ważne w tej diecie są produkty bogate w błonnik (pieczywo, warzywa i owoce). Dietę dla dwojga można stosować przez 2-3 miesiące. Warto pamiętać o tym, że cennym dodatkiem podnoszącym jej skuteczność, są wspólne ćwiczenia fizyczne. Należy zadbać również o odpowiednią ilość płynów. Najlepiej sprawdza się woda mineralna (niegazowana), a także herbata: czerwona lub zielona.

Przykładowe posiłki

Na wspólne śniadanie przygotować można pełnoziarniste pieczywo, gotowane jajko, ogórek oraz zieloną herbatę. Polecany jest także banan z kefirem lub płatki owsiane z jogurtem.  Propozycje na wspólny obiad to ryba z cukinią, kurczak ze szpinakiem oraz zupa krem z zielonego groszku. Na wspólną kolację można podać sałatkę fasolową lub awokado z krewetkami, sprawdzi się również sałatka z fetą i kapustą pekińską.

Przekąski dla niej i dla niego

Dwa razy dziennie można pozwolić sobie na małą przekąskę. Między przekąskami zalecanymi dla niej i dla niego zauważyć można pewne różnice, szczególnie w kwestii ich ilości. Przekąski dla niej to m.in. kromka chleba z łyżką twarożku, 150 g owocowego jogurtu, garść suszonych owoców lub 2 wafle ryżowe. Dla niego są to 150 g owocowego jogurtu z łyżką otrębów, garść orzechów lub 4 ryżowe wafle.

Dieta dla dwojga ma wiele zalet i uważana jest za jedną z najskuteczniejszych diet. Przede wszystkim odpada nam tu problem "objadającego" się partnera, który kusi nas swymi smakowitymi przekąskami. Razem łatwiej jest przejść przez trudy związane z dietą, większa jest również motywacja. Co ważniejsze - wspólne ćwiczenia i przyrządzanie posiłków to wspaniała okazja, by spędzić razem trochę czasu.

Tagi: dieta odchudzanie