Wakacje z dzieckiem w górach

Wakacje z dzieckiem w górach
fot. Portal Noclegownia.pl

Wakacje z dzieckiem w górach mogą być najwspanialszym przeżyciem dla naszego smyka. Na pewno zaspokoją dziecięcą ciekawość małego odkrywcy, jeśli oczywiście pozwolimy i pomożemy mu odkrywać to co nowe i nieznane. Wyjazd z dzieckiem w góry to doskonały pomysł na niezapomniany urlop. Długie piesze wędrówki, zapierające dech w piersiach krajobrazy i niezapomniane wrażenia to inwestycja w doskonałe samopoczucie i dobre zdrowie. Nie należy jednak zapominać, że górska wyprawa ze smykiem wymaga sporo przygotowań oraz pełnego plecaka niezbędnego ekwipunku.

Należy pamiętać, że pogoda w górach może się szybko zmienić, dlatego należy odpowiednio ubrać dziecko (najlepiej na cebulkę czyli warstwowo). Aby dziecku było wygodnie powinniśmy zakupić mu wygodne, odpowiednie do pieszych wędrówek buty, najlepiej za kostkę. Ważne aby buciki nie uwierały i nie upijały smyka, w przeciwnym razie wymarzone wakacje mogą stać się dla malucha udręką. Nawet jeśli świeci słońce zabierzmy ze sobą w plecak płaszcz przeciwdeszczowy. Na każdą wędrówkę zakładajmy dziecku czapkę z daszkiem i smarujmy kremem z filtrem.

Nie ważne jak długo zaplanujecie trasę, zawsze pamiętajcie o prowiancie. Na powietrzu i w ruchu, smyk może dużo szybciej zgłodnieć. Weź ze sobą nie tylko wodę czy sok, ale i gorącą herbatę w termosie. Zabierz również kanapki, batoniki, ciastka, banany lub inne ulubione przysmaki. Pamiętajcie też aby zabierać apteczkę, bądź przynajmniej artykuły niezbędne na wypadek skaleczenia, lub innego urazu. Zanim wyruszycie z dzieckiem na szlak, dokładnie zaplanujcie trasę wycieczki. Wybierzcie krótsze, proste szlaki, najlepiej takie na których znajduje się schronisko, w którym będziecie mogli odpocząć, zjeść lub schronić się przed deszczem.

Zawsze zakładaj, że szlak przejdziecie w dłuższym czasie, niż przewidują to przewodniki. Daj kilka chwil dla małego odkrywcy, nie przeszkadzaj mu w odkrywaniu świata. Pozwól mu na moczenie nóg w strumyku, na odkrywanie co za krzakami i odpoczynek po męczącej wędrówce. Koniecznie dostosuj tempo marszu do możliwości dziecka. Zaplanujcie wędrówkę tak by wycieczka była atrakcyjna dla dziecka. Wybierając szlak zdecydujcie się na ten, na którym znajduje się pastwisko z najprawdziwszymi owcami. Odwiedzicie górską chatę lub przejedźcie się wyciągiem bądź kolejka górską. Podczas wypoczynku w górach staraj się jak najwięcej przebywać ze swoim smykiem na dworze. Górski klimat: ostre powietrze, skoki ciśnienia i zmiany pogody pozytywnie wpływają na funkcjonowanie małego organizmu, a co najważniejsze doskonale hartują.

Tagi: urlop wakacje góry wakacje z dzieckiem