Wakacje dla dzieci

Wakacje dla dzieci
fot. MaszaS/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

W okresie letnim, często zastanawiamy się nad tym, jak zorganizować swojemu dziecku czas wolny. Odpowiednie zaplanowanie wakacji, wcale nie jest taka prostą sprawą. Dlatego też warto przyjrzeć się kilku propozycjom, które mogą znacznie ułatwić nam podjęcie decyzji.

Wakacje często kojarzą nam się z podróżowaniem. Wybierając aktywną formę spędzania czasu, mamy do wyboru kilka opcji. Możemy np. wysłać dziecko na kolonie. Podejmując taką decyzję, musimy zaangażować się w poszukiwania odpowiedniej instytucji, zajmującej się organizowaniem takich wyjazdów od dawna. Dzięki temu mamy gwarancję, że umiejętności opiekunów, będą stały na odpowiednio wysokim poziomie. Plusem takiego rozwiązania jest to to, iż nasza pociecha będzie miała codzienny kontakt z rówieśnikami w swoim wieku. Dodatkowo wykwalifikowani opiekunowie zadbają o to, aby zapewnić dzieciom odpowiednią rozrywkę. Zdecydowanym minusem takiego rozwiązania jest brak codziennego kontaktu, co może zniechęcić niektórych rodziców.

Innym wyjściem jest wspólny wyjazd z rodziną, na wycieczkę organizowaną przez biuro turystyczne. Duży plus takiego rozwiązania polega na tym, że nie musimy się praktycznie o nic troszczyć, gdyż wszystko leży w gestii naszego touroperatora. Minusem jest to, że korzystamy z już gotowego pakietu, na który zazwyczaj mamy niewielki wpływ (można co najwyżej skorzystać z dodatkowych atrakcji, które nie są jednak wliczone w cenę podstawową). Musimy także odpowiednio dobrać wycieczkę do potrzeb naszego malucha, tak aby nie nudził się w trakcie podobnego wyjazdu.

Kolejnym rozwiązaniem może być wyjazd całą rodziną, organizowany całkowicie we własnym zakresie. Niewątpliwym atutem jest tutaj dowolność wyboru, jeżeli chodzi o zwiedzane atrakcje turystyczne. Dodatkowo nasze dziecko może brać aktywny udział w ich wybieraniu, co na pewno wpłynie pozytywnie na poziom jego zadowolenia. Minusem takiego rozwiązania jest to, iż musimy zorganizować wszystko we własnym zakresie (noclegi, trasy przejazdu, rozplanowanie czasowe). W ten sposób może się zdarzyć, że my sami będziemy traktować taki wyjazd raczej jako dodatkowe obciążenie, a nie okazję do wypoczynku.

Dobrą opcją są też zorganizowanie kilku- lub jednodniowy wyjazdu w najbliższej okolicy. W danym regionie zawsze jest coś ciekawego do obejrzenia. W dobie internetu bardzo łatwo jest zdobyć odpowiednie informacje i zaplanować krótki rodzinny weekendowy wypad.

Oczywiście atrakcje związane z podróżami, można zastąpić (bądź uzupełnić) znacznie prostszymi środkami, dostępnymi w naszym miejscu zamieszkania. Warto zainteresować się ofertą placówek kulturalnych tj. biblioteki, czy domy kultury. Ich programy zazwyczaj łączą w sobie funkcje zabawy z celami edukacyjnymi.

Najłatwiejszym sposobem będzie wspólna zabawa z naszym dzieckiem. Można to oczywiście połączyć z aktywnością ruchową, np. podczas gry w piłkę. Warto także skorzystać z ofert placów zabaw, na których nasze dziecko będzie mogło pobawić się wspólnie ze swoimi rówieśnikami.

Jak widać oferta jest na tyle zróżnicowana, że każdy znajdzie coś dla siebie. Najwięcej zależy od indywidualnych potrzeb naszego dziecka. Dlatego tez unikajmy zmuszania go do aktywności, która nie sprawi mu przyjemności.

Tagi: wakacje