Agroturystyka w górach

Agroturystyka w górach
fot. pixabay.com

Południe Polski to raj dla miłośników gór! Jeśli uwielbiasz tereny górzyste to ten rejon naszego kraju ma do zaoferowanie bardzo wiele. Wbrew pozorom w Polsce znajduje się wiele górskich zakątków o bardzo zróżnicowanym krajobrazie i stopniu trudności. Tak więc każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie, zarówno młodzież, osoby starsze i rodziny z dziećmi. Z myślą o prawdziwych miłośnikach górskich wędrówek powstała idea zdobywania Korony Gór Polskich w skład, których wchodzi aż 28 szczytów ze wszystkich pasm. Do najpopularniejszych regionów (pasm) górskich należą: Tatry, Karkonosze, Pieniny i Bieszczady. Poszukując totalnej ciszy i spokoju należy wybrać takie pasma jak: Góry Izerskie, Masyw Śnieżnika, Gorce, Beskidy, itd.

Rzeczą oczywistą jest to, iż wybierając się na dłuższą wycieczkę górską, należy pomyśleć o noclegu. Dla osób lubiących obcować bezpośrednio z górami idealnie do tego nadają się schroniska górskie. Lecz ci, którzy chcą połączyć wypoczynek na wsi z tym górskim, mogą zdecydować się na idealne rozwiązanie jakim jest agroturystyka w górach. Z roku na rok powstaje coraz więcej gospodarstw agroturystycznych, a rejon górski sprzyja tego typu przedsięwzięciom. W każdym z rejonów górskich istnieje wiele pięknych i uroczych gospodarstw agroturystycznych, które swym górskim klimatem przeniosą w inny świat. Cisza, spokój, śpiew ptaków i szum górskich strumieni sprawi, że poczujemy się wyciszeni i zregenerujemy siły. Agroturystyka w górach da nam możliwość obcowania nie tylko z Polską wsią, ale również z naszymi pięknymi górami. Górskie powietrze i piękne widoki to kolejne atuty, żeby pojawić się na południu naszego kraju.

Gospodarstwa agroturystyczne w górach to także przysmaki z tych rejonów, których nigdzie indziej tak pysznych nie skosztujecie. Góralska kuchnia jest niezwykle oryginalna, a do podstawowych składników, z których przygotowuje się posiłki zaliczamy: kiszoną kapustę, ziemniaki, owczy ser, bundze i wiele innych. Jednym ze kulinarnych zwyczajów w górskim gospodarstwie jest zjedzenie wszystkiego, co zostanie nałożone na twój talerz. Mimo że porcje na ogół są dość spore w dobrym tonie jest zjedzenie wszystkiego, aby nie obrazić gospodarzy.

W zależności jaki preferujesz wypoczynek w górach, taki powinieneś obrać kierunek swojej wyprawy. Tzn. jeśli lubisz długie i niewymagające technicznych umiejętności wycieczki to idealne ku temu są Karkonosze, Bieszczady czy Beskid Żywiecki. Natomiast jeśli kochasz odrobinę adrenaliny idealne będą Tatry Wysokie, zwłaszcza te szlaki, gdzie są ekspozycje skalne.

Góry przyciągają turystów o każdej porze roku, za sprawą uroczych i pięknych krajobrazów, licznych atrakcji turystycznych tego regionu Polski, a także mogą poszczycić się dużą bazą obiektów noclegowych, w tym liczną grupą gospodarstw agroturystycznych. W górach znajdziecie zawsze dogodne warunki do uprawiania zarówno sportów letnich jak i zimowych. Dlatego też bez względu na porę roku góry to idealna propozycja wypoczynku, dla tych którzy uwielbiają aktywnie spędzać wolny czas. Bez wątpienia każde z pasm górskich kryje w sobie wiele atrakcji i tajemnic, które rok rocznie przyciągają turystów nie tylko z całej Polski, ale również spoza jej granic. Góry to miejsce gdzie znajdziemy czyste powietrze, ciekawe jaskinie, liczne szlaki piesze, narciarskie i rowerowe, a także cudowne krajobrazy. Dlatego też na południe Polski przybywa spora grupa turystów.

Do najpopularniejszych górskich miejscowości zaliczamy: Zakopane, Karpacz, Szklarską Porębę, Bukowinę Tatrzańską, Żywiec, Kudowę Zdrój, Polanicę Zdrój, Świeradów Zdrój, Solinę, Duszniki Zdrój, Lądek Zdrój, Szczawnicę, Krynicę-Zdrój, Lutowiska, Iwonicz-Zdrój czy Krościenko nad Dunajcem.

Gospodarstwa agroturystyczne w górach to jak widać doskonały pomysł na wypoczynek zarówno na weekend jak i na dłuższy urlop, a atrakcji na pewno nie zabraknie. Rano piesze wędrówki pięknymi szlakami, a wieczorami podziwianie uroków polskiej wsi. Zachęcamy więc do odwiedzania regionów popularnych pod kątem wypoczynku w górach, gdzie na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Tagi: agroturystyka góry