Wakacje w słonecznej Chorwacji

Dubrownik - wybrzeże Adriatyku, Chorwacja
fot. MemoryCatcher/pixabay.com

Dlaczego warto jest wybrać się na wakacje do Chorwacji? Chorwacja jest co prawda niedużym krajem, ale posiadającym bardzo bogatą ofertę dla osób, które chcą spędzić idealny urlop w okresie wakacyjnym. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno amatorzy wypoczynku na plaży i sportów wodnych, jak i zwiedzania. Chorwacja jest ceniona przez wielu Polaków ze względu na atrakcyjne położenie nad ciepłym Morzem Adriatyckim. Dzięki temu panuje tam doskonała pogoda niemal cały rok. W niektórych miejscowościach można się spotkać nawet z ponad 300 dniami słonecznymi w ciągu roku.

Bardzo dużym atutem Chorwacji jest doskonały dojazd do niej z Polski. Droga do Chorwacji wiedzie przez państwa należące do Unii Europejskiej (Słowację i Węgry), a od Warszawy do chorwackich miejscowości położonych nad morzem jest zaledwie 1200 kilometrów drogi, dzięki czemu stosunkowo szybko można dojechać tam samochodem.

Jeśli chodzi o ceny noclegu i posiłków są one także atrakcyjne w porównaniu z cenami oferowanymi przez większe kraje położone nad Morzem Śródziemnym - tj. Włochy czy Hiszpanię. Jest to zatem kolejny dowód na to, że warto jest wybrać Chorwację jako cel wakacyjnego wyjazdu.

Co warto zwiedzić w Chorwacji?

Obowiązkowy punkt dla osób, które w trakcie wakacji lubią zwiedzać ciekawe lokalizacje, powinien stanowić Dubrownik. Starówka tego miasta, położonego w południowej Dalmacji, została w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wynika to z faktu, że w Dubrowniku można znaleźć wiele obiektów pochodzących z różnych epok. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim mury miejskie wraz z ponad 20 basztami oraz bastionami, pałac Sponza, pałac Rektora gotyckie klasztory Franciszkanów i Dominikanów, czy też zabytkową Wielką oraz Małą Studnię Onofria.

W trakcie odwiedzin w Chorwacji, warto jest także udać do położonej na półwyspie Istria Puli, słynnej chociażby z rzymskiego amfiteatru, z ok. I wieku naszej ery, czy też pochodzących z tego okresu Łuku Sergiusza, Bramy Herkulesa oraz Świątyni Augusta. Nie sposób jest nie wspomnieć również o słynnej turystycznej miejscowości Split z pozostałościami ogromnego pałacu Cesarza Dioklecjana.

Które chorwackie plaże szczególnie warto jest odwiedzić?

Chorwackie plaże należą do jednych z najpiękniejszych w Europie. Jeśli jesteśmy fanami opalania się, warto jest wybrać się na piaszczystą, przypominającą trójkąt, plażę Zlatini Rat, w miejscowości Bol, położonej na górzystej wyspie Brac lub też do miejscowości Lopar, położonej na wyspie Rab, na słynną Paradise Beach cenioną za niezwykłą czystość piasku i wody w morzu. Natomiast jeśli chcemy połączyć wypoczynek na plaży z nocnym imprezowaniem, warto jest udać się na wyspę Pag położoną u wybrzeży Dalmacji. Oprócz niesamowitej, kamienistej plaży Zrce Beach, można tutaj korzystać z licznych beach barów oferujących zimne piwo oraz kolorowe drinki, a także liczne dyskoteki z piana party.

Jakie sporty wodne można uprawiać w Chorwacji?

Chorwacja oferuje szereg atrakcji wodnych dla odwiedzających ją w wakacje turystów. Oprócz windsurfingu i skuterów wodnych, niezwykłą popularnością cieszą się tutaj narty wodne i jazda na charakterystycznych bananach. Dla osób, które wolą nieco spokojniejszy wypoczynek, liczne kurorty oferują oprócz tego możliwość wypożyczenia kajaków lub rowerów wodnych, a dla amatorów morskich głębin - możliwość nurkowania. Najciekawsze lokalizacje do nurkowania można znaleźć w pobliżu chorwackich wysp, takich jak Korcula, Losinj, Lopud czy Rab.

Tagi: urlop wakacje chorwacja adriatyk