Trekking - spędź wakacje aktywnie

Trekking - spędź wakacje aktywnie
fot. maga/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Urlop to upragniony czas relaksu i wypoczynku. Wakacyjny wyjazd nie musi się wszak kojarzyć z labą oraz błogim nicnierobieniem. Coraz częściej stawiamy na wybór aktywnych form odpoczywania. Decydując się na nie, dbamy nie tylko o kondycję, ale także o zdrowie. Z roku na rok górskie szlaki stają się coraz popularniejsze. Trekking, wspinaczka czy po prostu spacer pod górę to sposoby na efektywne gospodarowanie czasem, jak również poznawanie bajkowych krajobrazów.

Trekking nie tylko dla profesjonalistów

Termin trekking w turystyce początkowo związany był z trudnymi i wymagającymi wspinaczkami himalajskimi. Stopniowo poszerzał swoje znaczenie, obejmując swym zakresem także wędrówki o mniejszym stopniu trudności oraz o wiele rozleglejsze tereny - nie tylko górskie. Aby wypoczywać aktywnie nie trzeba być zatem profesjonalistą. Trudne warunki terenowe i pogodowe dodają wyprawie uroku i dają poczucie osiągnięcia czegoś naprawdę fajnego - podróżować można jednak również w nieco bardziej sprzyjających okolicznościach. Zmęczenie, będące efektem wędrówki, to najlepsza nagroda za jej trudy. Tę, z pozoru paradoksalną, opinię potwierdzają całe rzesze tych, którzy zdecydowali się na taką formę wypoczynku.

Zadbaj o wyposażenie

Wakacje trekkingowe można sobie ułatwić i uprzyjemnić poprzez odpowiednie doposażenie. Właściwe, specjalistyczne obuwie to obowiązek. Zwłaszcza góry są żywiołem i nawet najprostszych tras nie można lekceważyć. Wybierając się na wędrówkę, należy mieć ze sobą także ciepłą odzież, która pozwoli nam przetrwać ewentualne trudności, związane z nagłymi zmianami pogody. Zapas płynów i jedzenia wraz z dodatkowym ekwipunkiem łatwo będzie pomieścić w turystycznym plecaku. Na koniec przebojowy, ale też niezwykle przydatny gadżet - kijki trekkingowe. Uproszczą one sprawne poruszanie na szlaku.

Nie zapomnij o odpoczynku

Wyprawa tego typu jest prosta do zorganizowania i przede wszystkim ekonomiczna. Nie mając pomysłu na atrakcyjną trasę, możemy skorzystać z oferty biur podróży, które zaoferować mogą naprawdę ciekawe szlaki w przystępnej cenie. Oczywiście, głównym celem wakacyjnego wyjazdu jest odpoczynek - także, a może przede wszystkim, psychiczny. O ile zastrzyk adrenaliny i zwiększona pozytywnie aktywność fizyczna dają wiele satysfakcji, o tyle nie należy szarżować, jeśli czujemy, że postawiliśmy przed sobą zbyt ambitne cele. W tej sytuacji nie trzeba obawiać się wycofania. Tym bardziej, że trekking pozwala na elastyczne manipulowanie planami i płynne dostosowanie się do okoliczności.

Tagi: urlop wakacje trekking