Uprawiasz sporty ekstremalne? Sprawdź, co zrobić w razie wypadku na wakacjach!

Uprawiasz sporty ekstremalne? Sprawdź, co zrobić w razie wypadku na wakacjach!

Jesteś miłośnikiem sportów ekstremalnych? Jeśli wyjeżdżasz na wakacje po to, by nauczyć się jednej z dyscyplin lub podszkolić warsztat, będziesz potrzebował specjalnego ubezpieczenia turystycznego – sportowego. Jak je wybrać? I co zrobić w sytuacji, w której doszło do nieszczęśliwego wypadku? Przeczytaj poradnik i poznaj odpowiedzi na kluczowe pytania!

Jak zabezpieczyć się przed wyjazdem na wakacje?

W zależności od tego, jaki kierunek wakacyjny obierasz, będziesz potrzebował innej ochrony. W krajach należących do Unii Europejskiej i EFTA możesz używać karty EKUZ. Upoważnia do korzystania z darmowej opieki medycznej za granicą w takim samym stopniu, w jakim opieka przysługuje obywatelom danego kraju. Jeśli jednak służba zdrowia jest tam prywatna, karta na niewiele Ci się przyda. Wyrobisz ją w Polsce, przed wyjazdem na wakacje.

W krajach UE poza dokumentem EKUZ warto mieć prywatne ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje również usługi medyczne. Sprawdza się ono także poza granicami państw należących do UE i EFTA. Zapewnia znacząco szerszy zakres usług medycznych niż EKUZ. Rekompensuje pobyt w szpitalu, transport, wizyty lekarzy ogólnych i specjalistów, zakup leków i środków medycznych, zabiegi i operacje. Przeczytaj o takim ubezpieczeniu więcej i obejrzyj oferty: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-na-wyjazd-za-granice/.

Jakie dyscypliny sportowe trzeba zgłosić ubezpieczycielowi?

W tradycyjnym ubezpieczeniu na wyjazd – przeznaczonym dla wczasowicza nastawionego na wypoczynek bierny – koszty leczenia nie muszą być bardzo wysokie. Wystarczy, jeśli opiewają na kwotę 30 tys. euro. Ty jednak będziesz narażony na większe ryzyko doznania urazu, więc potrzebujesz wyższej sumy ubezpieczenia medycznego oraz rozszerzenia polisy o NNW, czyli ochronę następstw nieszczęśliwych wypadków.

Podczas wykupywania ubezpieczenia trzeba zgłosić zamiar uprawiania każdego rodzaju sportu – z bieganiem czy kolarstwem włącznie. Każda dyscyplina podniesie jednak sumę ubezpieczenia w odmiennym stopniu. Inaczej też będzie wyglądał skład polisy dla osób uprawiających sport amatorsko, inaczej dla profesjonalistów.

Oto przykładowe dyscypliny sportowe, które należy zgłosić ubezpieczycielowi i które spowodują rozszerzenie zakresu ochrony: alpinizm, base jumping, bladecross, bmx, box, futbol amerykański, heliboarding, heliskiing, hydrospeed, jazda na quadach czy skuterach śnieżnych, kiteboarding, kitesurfing, narciarstwo poza oznakowanymi trasami, nurkowanie, paralotniarstwo, rafting, skoki na bungee, spadochroniarstwo, sztuki walki, windsurfing, wspinaczka wysokogórska, żeglarstwo z dla od brzegu.

Co zrobić, kiedy dojdzie do wypadku?

Ubieganie się o odszkodowanie z ubezpieczenia podróżnego nie jest trudne. Zacznij od wykonania telefonu do towarzystwa, w którym wykupiłeś polisę. Uwaga: zaniechanie tego kroku może zostać uznane za przesłankę do odmowy wypłacenia odszkodowania! Naturalnie w nagłej sytuacji, gdy potrzebna jest akcja ratownicza albo szybka operacja, nie będzie to możliwe. Wówczas zbieraj wszelkie dokumenty – zarówno dokumentację medyczną, jak i rachunki z poniesionymi kosztami.

Uwaga: odszkodowanie z polisy podróżnej przybiera dwie postacie – gotówkową i bezgotówkową. Przy gotówkowej za usługi medyczne płacisz sam, a zwrot środków otrzymujesz dopiero po powrocie do kraju. Przy bezgotówkowej zaś dzwonisz do ubezpieczyciela, on organizuje Ci pomoc i od razu opłaca usługi.

Tagi: wakacje