Turystyka górska

Turystyka górska
fot. Nightman1965/Shutterstock

Dla jednych wycieczka w góry to okazja to aktywnego spędzenia czasu i odpoczynku. Dla innych wycieczka taka jest okazją do spędzenia czasu w miłym towarzystwie i poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach. Góry, będąc wspólnym obiektem zainteresowań, łączą ludzi i pozwalają na szybsze nawiązywanie nowych znajomości oraz przyjaźni.  Są i tacy, którzy wybierają się w góry, ponieważ chcą poznać dokładniej konkretną grupę górską. Ludzie chcą na własne oczy zobaczyć te miejsca, o których czytali i które poznali z opowiadań innych. Jest również spora grupa turystów, którzy wybierają się na górską wędrówką dla zdrowia i relaksu. Większością z nich nie kieruje tylko jeden z wymienionych motywów – najczęściej są one ze sobą ściśle powiązane. Dla młodych turystów najbardziej typowe są motywy poznawcze, ci starsi natomiast wycieczkę traktują jako możliwość wypoczynku i relaksu.

Ciężko odpowiedzieć na pytanie, kiedy pojawia się motywacja do uprawiania turystyki górskiej. Bardzo często jest to uzależnione od czynników środowiskowych, np. dzieci i młodzież często rozpoczynają swe wędrówki, ponieważ takie zainteresowania występują w ich środowisku rodzinnym. Dużą rolę dla młodych turystów odgrywają nauczyciele i pierwsze wycieczki organizowane przez szkołę. Ważne jest również pierwsze zetknięcie się młodego człowieka z górami. Jeśli jest ono pozytywne, można przypuszczać, że ów młodych człowiek będzie w góry wracał częściej, już z własnej inicjatywy. Jeżeli natomiast ta pierwsza, najważniejsza wycieczka będzie zbyt trudna i wymagająca – młody turysta zniechęci się, zaś góry będą mu się kojarzyły ze zmęczeniem oraz nadmiernym wysiłkiem.

Dość ciekawe efekty przyniosły badania prowadzone swego czasu przez grupę socjologów na szlakach górskich. Ich celem było ustalenie, jak wykształcenie oraz wykonywany zawód wpływają na aktywność turystyczną. Okazało się, że ludzie wykonujący w swym codziennym życiu pracę fizyczną wolą odpoczywać biernie, zaś na górskich szlakach i w schroniskach najczęściej spotkać można osoby wykonujące pracę umysłową, dla których możliwość wysiłku fizycznego jest odmianą i formą na "rozruszanie kości".

Co daje turystyka górska i czego się od niej najczęściej oczekuje? Odpowiedź brzmi: nowych doznań, silnych wrażeń oraz możliwości poznania nowych terenów. Dla młodych ludzi często występującym motywem jest możliwość zdobycia atrakcyjnej odznaki turystycznej, takiej jak Górska Odznaka Turystyczna lub odznaka rajdowa, stanowiąca nagrodę za włożony w wycieczkę wysiłek.

Kolejnym istotnym motywem, zachęcającym do górskich wędrówek, jest szeroko rozumiana rywalizacja. Dla jednych jest to możliwość walczenie z własnymi słabościami, dla innych – chęć zdobycia wysokiego prestiżu w grupie o podobnych zainteresowaniach. Najprostszym przykładem może tu być "ściganie" się między piechurami na Głównym Szlaku Beskidzkim – są tacy, którzy potrafią wędrować nim robiąc tylko krótkie przerwy na posiłek i drzemkę, aby pobić rekord czasowy chociażby tylko o jeden dzień. Dla młodych ludzi dodatkowym motywem jest ambicja. Wycieczka górska jest dla nich doskonałą okazją do zaprezentowania innym swej sprawności fizycznej, kondycji oraz zręczności. Nieważne zresztą, jakie motywy najczęściej kierują ludźmi wybierającymi się na górskie szlaki. Najważniejsze, że czynią to z własnej woli, dla własnej przyjemności. Najważniejsze, że są tacy, którzy wędrować po górach będą zawsze.

Tagi: turystyka góry