Oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne
fot. YanLev/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Wraz z nadchodzącym latem i długimi pobytami na słońcu pojawia się nowe zagrożenie – oparzenia słoneczne. Oparzenia słoneczne są efektem zbyt długiego przebywania na słońcu, a problem ten dotyczy w szczególności miłośników zbyt intensywnego opalania się. Opalanie się samo w sobie nie jest groźne, jednak pod warunkiem, że będziemy się opalać stopniowo, z umiarem. Wystawianie bladego ciała w pierwszym dniu wakacji na słońce nie jest zbyt dobrym pomysłem i może się niezbyt szczęśliwie skończyć.

Lato i wakacje z pewnością będą bardziej udane wtedy, gdy uda nam się uniknąć przykrych dolegliwości związanych ze zbyt długim przebywaniem na silnym słońcu. Nasza wrażliwa skóra pod wpływem zbyt długiego przebywania na słońcu może ulec poparzeniu. Nadmiar słońca może mieć również inne konsekwencje, jak przegrzanie organizmu. Uszkodzona skóra i związany z tym ból oraz mało estetyczny wygląd to problemy, których można uniknąć. Wystarczy opalać się "z głową". Szczególną uwagę należy zwrócić na te miejsca, w których skóra jest stosunkowo cienka. Takie obszary to przede wszystkim noc, ramiona oraz górna część pleców.

Aby uchronić się przed oparzeniami słonecznymi warto zabrać ze sobą na plażę parasol przeciwsłoneczny. Ważne są również odpowiednie kosmetyki, czyli balsami i kremy z filtrem UVA i UVB. Pozwalają one uchronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Szczególną opieką należy otoczyć w czasie lata skórę jasną, która ma mniej niż skóra ciemna składników ochronnych. Im jaśniejsza skóra, tym wyższy filtr powinny zawierać stosowane do opalania kosmetyki. Dobrą radą, zwłaszcza dla tych, którzy w przerwach między wylegiwaniem się na plaży mają zamiar skorzystać z kąpieli, jest zastosowanie kosmetyków wodoodpornych. Jednak nie tylko osoby korzystające w wypoczynku nad wodą powinny zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki. Ci, którzy wybierają się w góry powinni pamiętać o tym, że w górach słońce też może dać się we znaki skórze. Im wyższe góry, tym groźniejsze promieniowanie.

Skóra, która zbyt długo była wystawiona na słońce, staje się sucha i gorąca, zaczerwieniona, często tym objawom towarzyszą pęcherze. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim należy nawilżyć uszkodzoną skórę, najlepiej poprzez nasmarowanie jej odpowiednim balsamem. Pęcherzy nie wolno przekłuwać. Organizm należy nawilżyć również od środka, zatem ci, którzy przesadzili z opalaniem, powinni pić dużo wody.

Tagi: kosmetyki wakacje opalanie lato