Atrakcje turystyczne Chorwacji Środkowej

Atrakcje turystyczne Chorwacji Środkowej
fot. Mikolaj Cepil/Shutterstock

Chorwacja – dobrze znana, a jednak wciąż odkrywana na nowo. Turyści z całego świata mogą tu znaleźć malownicze regiony oraz historyczne miasta, pełne wspaniałych zabytków architektury i sztuki. Jednym z regionów, którym warto poświęcić nieco uwagi, jest Chorwacja Środkowa. Wczasy w tej części kraju mogą przynieść wiele wrażeń. Co warto wiedzieć na jej temat? Co warto zwiedzić podczas pobytu w tej części Chorwacji?

Położenie geograficzne

Chorwacja Środkowa to malownicza kraina rozciągająca się na zachód od Dunaju, wciśnięta pomiędzy Sawę i Drawę. W skład tej krainy wchodzi Nizina Sławiońska oraz Gorski Kotar. W tutejszym krajobrazie dominują tereny rolnicze, zaś określanie tej części Chorwacji mianem „spichlerza kraju” jest jak najbardziej uzasadnione. Jednak nie tylko rolnictwo odgrywa tu bardzo ważną rolę. Istotne znaczenie mają miejscowe złoża ropy naftowej oraz złoża węgla. To również piękne miasta, wśród których czołowe miejsce zajmuje Zagrzeb.
Wizyta w chorwackiej stolicy

Zagrzeb to dla turystów niemal obowiązkowy punkt programu podczas podróży po terenie Chorwacji. Położone nad rzeką Sawa miasto zaczęło kształtować się w VIII wieku w miejscu dawnej słowiańskiej osady Gradec. W XII wieku na wzgórzu zwanym Kapitolem powstał gród biskupi, przy którym powstała katedra. W połowie XIX wieku po raz pierwszy pojawia się nazwa Zagrzeb, który w tym czasie pełnił rolę miasta królewskiego. Wiek ten okazał się dla miasta okresem najbujniejszego rozwoju, zaś obok wspaniałych budowli powstawały uczelnie i pierwsze muzea.

Od 1991 roku Zagrzeb jest stolicą Chorwacji. Podzielony jest na Górne i Dolne Miasto, zaś każda z tych dzielnic zaskakuje swym urokiem. Łączy je kolejka linowa – największa atrakcja w oczach przybywających tu turystów.

Obowiązkowym obiektem na trasie każdej wycieczki jest Kapitol, na którym wznosi się katedra św. Stjepana. Budowana od XIII wieku wyróżnia się gotycką bryłą i górującymi nad miastem wieżami. Warto zajrzeć do jej wnętrza i przyjrzeć się freskom w najstarszej części świątyni, warto też zwrócić uwagę na ozdobne portale.

Drugim ważnym kościołem jest kościół św. Marka, którego historia również zaczęła się w XIII wieku. Najcenniejszym zabytkiem w jej wnętrzu jest figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która została przedstawiona tu jako chorwacka wieśniaczka. Na ścianach świątyń oglądać zaś można wspaniałe malowidła o tematyce biblijnej i historycznej. Ciekawie prezentuje się również dach tego kościoła. Można na nim ujrzeć narodowe barwy Chorwacji oraz ułożone z dachówek godło. Obok niego zaś znalazł się kolejny ważny symbol – herb Zagrzebia. Cennym zabytkiem jest również stojąca obok kościoła barokowa dzwonnica.

Aby lepiej poznać historię i kulturę miasta koniecznie trzeba odwiedzić miejscowe muzea. Godne polecenia jest Muzeum Historyczne oraz Muzeum Archeologiczne, zaś z kulturą ludową można zapoznać się w Muzeum Etnograficznym. Miłośnicy malarstwa koniecznie powinni zaś zajrzeć do Muzeum Mimara.

Okolice Zagrzebia

W pobliżu chorwackiej stolicy znajdują się Toplice: Krapinske oraz Stubicke. Te uzdrowiska były znane już w okresie rzymskim, dziś zaś są znane w całej Europie. Wszystko to dzięki cennym wodom leczniczym. Ciepłe kąpiele w tym miejscu zalecane są przede wszystkim osobom cierpiącym na reumatyzm, dobrze radzą sobie również z chorobami kobiecymi.

Osijek – główne miasto Sławonii

Najważniejszym miastem na terenie leżącej w środkowej części Chorwacji Sławonii jest Osijec. To słowiańskie miasto o celtyckim rodowodzie, znajdujące się przez pewien czas w rękach Turków, zachwyca swą różnorodnością oraz orientalnymi akcentami. Turyści mogą tu spacerować nie tylko po zadbanych bulwarach nadrzecznych, ale pięknych ulicach i miejskich parkach. Zachwycają XVIII – wieczne klasztory oraz pałace, jednak największych wrażeń dostarcza spacer po starym mieście otoczonym murami.

Karlowacz

To kolejne miasto zasługujące na uwagę. Silnie umocnione już w XVI wieku miało ważny cel – bronić chorwackiej granicy przed Turkami. Najpierw powstała tu twierdza, zaś w XVIII wieku, z polecenia Marii Teresy, potężny pas fortyfikacji. Oprócz dawnych umocnień Karlowacz znany jest z wielkiej atrakcji przyrodniczej, znajdującej się w pobliżu miasta. To kompleks szesnastu jezior, zwanych Jeziorami Plitvickimi. Piękna przyroda, jeziora oraz potężne wodospady robią na turystach ogromne wrażenie. Wodospady można podziwiać dzięki ścieżkom, schodom oraz mostkom ułatwiającym wędrówkę po parku. Na turystów czeka tu licząca 18 km trasa, przy której też znajduje się najważniejsza atrakcja – wodospad zwany Wielką Kaskadą.

Tagi: chorwacja