Wyjątkowy klimat chorwackich wysp

Wyjątkowy klimat chorwackich wysp
fot. motorolka/Shutterstock

Chorwacja jest krajem skutecznie przyciągającym do siebie liczne rzesze turystów. Tereny zwiedzane jeszcze jakiś czas temu dość rzadko, teraz coraz częściej skupiają uwagę osób planujących urlopowe wyjazdy. Chorwacja jest znakomitym miejscem wypoczynku szczególnie ze względu na znakomity, ciepły klimat, przepiękne, ciągnące się wiele kilometrów wybrzeże, niesamowite krajobrazy oraz wysepki, które turyści chętnie zdobywają.

Jedną z takich wysp jest Krk. Jest ona największą wyspą Adriatyku. Wyspa Krk jest wyjątkowo atrakcyjna przede wszystkim ze względu na niespotykane w innych rejonach świata walory przyrodnicze. Śródziemnomorskie lasy, wypełnione nieznanymi Polakom gatunkami roślin i zwierząt rosną na jednej trzeciej powierzchni wyspy i stanowią znakomity kontrast dla błękitnego koloru wód morskich.

Wyspa jest także bardzo interesująca pod względem kulturowym. Z kulturą tą można zapoznać się zwiedzając niejedno muzeum etnograficzne. Największe i najsłynniejsze z nich mieści się w miejscowości Baszka. Innym sposobem zapoznania się z kulturą mieszkańców wyspy Krk jest po prostu obserwacja. Ludność tutejsza jest wyjątkowo otwarta, a jednocześnie zachowuje pełną swobodę wyrażania się. Nie trudno tu więc spotkać ludzi mówiących tradycyjną gwarą czakawską, na co dzień noszących tradycyjne stroje oraz śpiewających stare ludowe pieśni.

Miłośnicy architektury chętnie zwiedzą ruiny miasta Baszka. Stare miasto, znajdujące się w niedalekiej odległości od nowego, o tej samej nazwie, zostało zburzone przez Wenecjan w 1380 roku. Pozostawione przez wiele lat ruin stanowią dziś miejsce pamięci i zadumy, a także bezpośredniego obcowania z historią.

Równie wartą zwiedzenia jest inna wyspa chorwacka, należąca do archipelagu północno-dalmatyńskiego, wyspa Pag. Jest to miejsce na pierwszy rzut oka tak bardzo różniące się od opisywanej wyżej wyspy Krk. Wyspa pokryta jest skalnym podłożem oraz trawami, w których kryją się charakterystyczne dla tego regionu najrozmaitsze gatunki ziół.

Wyspa zaskakuje także licznymi zabytkami architektonicznymi pochodzącymi z różnych okresów. Dzięki temu przybywający tutaj turyści otrzymują możliwość zapoznania się w kilkoma stylami w budownictwie. Muzea wypełnione są niesamowitymi eksponatami pochodzącymi z okresu Liburnów oraz czasów rzymskich. Szczególny wpływ na obecną kulturę i obyczajowość mieszkańców wyspy Pag, miał okres Wenecki. Także typowe dla tego regionu Chorwacji ludowe stroje, które wciąż ubierane są na wyjątkowe okazje przez mieszkańców wyspy, pochodzą z tamtego okresu historycznego.

Tagi: chorwacja