Tłuszcze okiem dietetyka

Tłuszcze okiem dietetyka
fto. Andrew Buckin, Photoxpress.com

Tłuszcze odgrywają bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie, zatem każda racjonalna, zdrowa dieta powinna uwzględniać ich obecność. Dzięki tłuszczom komórki mogą się regenerować, dzięki tłuszczom ludzki organizm może wchłaniać takie witaminy, jak witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E i K. Zły dobór tłuszczów oraz ich nadmierna ilość w diecie może prowadzić jednak do poważnych problemów ze zdrowiem. Na szczęście tłuszczami w ludzkiej diecie już dawno zainteresowała się dietetyka, a dzięki pracy specjalistów i ich badaniom można tak skomponować dietę, aby uniknąć negatywnych skutków związanych ze spożywaniem tłuszczów.Na co zatem, zgodnie z radami dietetyków, należy zwrócić szczególną uwagę podczas sporządzania posiłków? Jak korzystać z tłuszczów nie ryzykując problemów ze zdrowiem?

Ważne jest przede wszystkim zwracanie większej uwagi na ilość tłuszczów pojawiających się w codziennym menu. Szczególnie zalecane jest ograniczenie do niezbędnego minimum tłuszczy w czasie przyrządzania posiłków. Dotyczy to w szczególności smażenia, gdyż to właśnie w jego przypadku pojawia się problem nadmiernej ilości tłuszczu. Olej stosowany w tym procesie powinien być starannie odmierzony - wystarczy tyle, aby uchronić smażoną potrawę przed przypaleniem.

Szczególnie zalecane przez dietetyków jest rezygnowanie ze smażenia i korzystanie z innych metod sporządzania posiłków. Godne uwagi są te metody obróbki termicznej, w której ilość tłuszczu jest znacznie ograniczona lub całkowicie zbędna. Zaleca się zatem pieczenie, grillowanie oraz gotowanie: na wodzie lub na parze. Zwolennikom smażenia zaleca się natomiast korzystanie z teflonowych patelni, dzięki którym tradycyjny tłuszcz można zastąpić... odrobiną wody.

Współczesna dietetyka zaleca spożywanie chudych gatunków mięsa. Szczególnie wskazane są ryby oraz drób. Ci, którzy nie chcą rezygnować z wołowiny i wieprzowiny, mogą ograniczyć nadmiar tłuszczu odcinając z mięsa widoczne kawałki zawierające praktycznie sam tłuszcz. Są tez produkty, których współczesna dietetyka radzi unikać. To kiełbasy, pasztety oraz mięsa mielone.

Tagi: zdrowe odżywianie tłuszcz