Pomysły na zdrowe śniadanie

Śniadanie - najważniejszy posiłek dnia
fot. StockSnap, pixabay.com

Często słyszy się, że to, jak będziemy się czuć przez cały dzień, zależy od naszego śniadania. Czy rzeczywiście ten posiłek ma aż tak duże znaczenie? Warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi porannego posiłku i zastanowić się nad tym, czy nie potrzebujemy zmienić naszych przyzwyczajeń żywieniowych.

Z pewnością każda kobieta, która dba o swoje zdrowie i figurę, musi wiedzieć, że racjonalnie zaplanowane posiłki mają kolosalny wpływ na samopoczucie i urodę. Unikanie posiłków, redukowanie ich do dwóch czy jednego dziennie, wcale nie przyczynia się do poprawy naszego wyglądu. Należy jeść pięć niewielkich posiłków w ciągu dnia, z czego najważniejszy z nich to właśnie śniadanie. Jeśli nie zjemy śniadania, to nasz mózg nie będzie w stanie pracować wydajnie, a praca będzie szła nam źle i narzekać będziemy na brak koncentracji i zmęczenie. Zresztą chyba każdej z nas zdarzyło się w życiu wyjść z domu bez śniadania, więc opisywany stan bez wątpienia jest dobrze znany. Dostarczenie o poranku organizmowi niezbędnej ilości wartościowych kalorii jest podstawą i to należy sobie zapamiętać.

Jeśli rano często dokucza nam złe samopoczucie, to powodem może być właśnie śniadanie, a dokładnie jego brak, lub to, że jest ono źle skomponowane. Badania wykazują, że osoby cierpiące na depresję zaniedbują dość często śniadanie, albo jedzą produkty, które są ubogie w składniki odżywcze. Depresja to nie jedyna choroba, która towarzyszy rezygnacji z porannego posiłku. Dzieje się tak, ponieważ układ immunologiczny nie działa dobrze, gdy zaniedbujemy swój organizm. Trzeba też wiedzieć, że kto wie, jak ważne jest śniadanie, ten ma lepsze relacje z otoczeniem - z rodziną, współpracownikami czy innymi osobami, z którymi spotyka się na co dzień.

Dobre samopoczucie w ciągu dnia trzeba też zapewnić dzieciom. Śniadania są szczególnie ważne w przypadku dzieci i nastolatków, ponieważ ich ciała rozwijają się i potrzebują odpowiednio skomponowanych posiłków. Jeśli dziecko nie będzie rano nic jadło, to jego wyniki w nauce nie będą dobre, będzie się ono szybko męczyło i narzekało. Trzeba wziąć pod uwagę, to, że dzieci dużo się ruszają i dużo spalają, zatem śniadanie powinno być dość obfite. Podobnie jest w przypadku osób, które pracują fizycznie lub dużo trenują.

Pomysły na zdrowe śniadanie

Nie należy się obawiać, że kaloryczne śniadanie będzie powodować tycie - energię, którą ono dostarcza, spalimy na pewno w ciągu dnia. Jakie zatem produkty wybierać jako składniki tego posiłku?

  • Dietetycy są zgodni, że rano należy dostarczyć organizmowi należytą ilość białek oraz węglowodanów.
  • Nie powinny to być produkty ciężkostrawne i z dużą ilością tłuszczu.
  • Na pewno należy unikać w tym przypadku potraw smażonych, lepiej też nie jeść tego, co zostało przetworzone.
  • Im świeższa żywność, tym dla nas lepiej.
  • Dobrze jest zrezygnować ze słodyczy na rzecz węglowodanów złożonych, które zapewniają uczucie sytości przed długi czas.
  • To, co nam jest potrzebne do szczęścia o poranku, to także białko i wapń oraz witaminy ze świeżych owoców.

Tagi: zdrowe odżywianie śniadanie