Zdrowe żywienie dzieci - zasady zdrowego odżywiania

Zdrowe żywienie dzieci
fot. Oksana Kuzmina, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Jeśli pragniemy w życiu utrzymać dobre zdrowie odżywianie jest pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zadbać - potwierdzi to każdy dietetyk. O odpowiednio zbilansowaną dietę należy dbać już od najmłodszych lat. Jest to niezbędny element rozwoju psychofizycznego dzieci, a także sposób na wyrabianie właściwych nawyków żywieniowych, które zaprocentują w dorosłym życiu.

1. Zróżnicowanie

Główną zasadą zdrowego odżywiania, szczególnie u dzieci, jest urozmaicanie diety w białka, tłuszcze i węglowodany. Niezależnie zatem, czy jesteś weganinem, czy zwolennikiem diety "gluten free" - posiłki dla swojego dziecka komponuj tak, by pokrywały jego zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, witaminy oraz minerały. Dla prawidłowego rozwoju malucha niezmiernie ważne jest białko, zaś jego najbardziej wartościowym i najlepiej przyswajalnym rodzajem jest białko zwierzęce, występujące w mięsie, jajach i rybach. Produkty te są także źródłem witaminy B2, niacyny, cynku, miedzi, jodu, a także łatwo przyswajalnego żelaza, którego brak jest bardzo częstą przyczyną niedokrwistości u dzieci i młodzieży. Dlatego nie próbuj zastępować mięsa w diecie dziecka gotowymi produktami z soi. Pamiętaj też, by z diety malucha nie wykluczać tłuszczy. Wspierają bowiem prawidłowy rozwój błon komórkowych i układu nerwowego. Większość z nich powinna być pochodzenia roślinnego i zawierać nienasycone kwasy tłuszczowe, które sprzyjają wchłanianiu witamin. Tłuszcze mogą być też dostarczane w mleku, maśle, mięsie i białych serach. Przetwory mleczne wzbogacają również dietę o magnez, wapń i witaminy z grupy B. Jeśli chodzi o węglowodany, najzdrowiej podawać je dziecku w postaci warzyw i owoców, które - poza energią - dostarczają małemu organizmowi wielu witamin i składników mineralnych. By maluch miał wystarczająco dużo energii do rozwoju, trzeba karmić go także produktami zbożowymi - witaminy i błonnik w nich zawarty jest niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

2. Regularność

Dietetyka od zawsze podkreśla, że zdrowe odżywianie to regularne odżywianie. Także dzieciom powinno się podawać małe, ale częste porcje, by na bieżąco zaspokajać ich ogromne potrzeby energetyczne. Maluch powinien zatem zjadać ok. 4 posiłki dziennie, w miarę możliwości - o stałych porach.

3. Umiar

Nasze ciocie i babcie z uporem trzymały się wersji, że dziecko - by być zdrowe - musi dobrze (czyli dużo) zjeść. W tym celu stosowały wpychanie nam jedzenia od najmłodszych lat, co dla wielu mniej asertywnych jednostek skończyło się problemami z nadwagą i otyłością. Nie popełniaj tego błędu i pozwól swojemu maluchowi decydować o tym, ile chce zjeść. Nie zmuszaj go do jedzenia i nie popędzaj podczas posiłków. Zaufaj jego małemu organizmowi, który ma swój rytm i doskonale wie, czego mu potrzeba.

4. Naturalność

Sekret otyłości tkwi nie tylko w nadmiarze jedzenia, lecz także w jego jakości. Kupując wysoko przetworzone produkty, narażasz dziecko nie tylko na przyrost wagi, lecz także na wiele chorób. Nie ma chyba na świecie dziecka, które nie lubiłoby słodyczy, chipsów, soczków, fast-foodów, pasztecików czy parówek. Niestety nie dostarczają one niczego poza pustymi kaloriami, a dodatkowo są źródłem najgorszych tłuszczy, konserwantów, barwników, aromatów, a także glutaminianu sodu. Twoją rolą jest zatem pokazanie dziecku, że są rzeczy o wiele zdrowsze, a do tego smaczniejsze. Nie wiesz od czego zacząć? Zamiast batonika zaproponuj sałatkę owocową, zamiast soczku - delikatnie słodzony kompot lub owocową herbatkę. Naucz się robić beztłuszczowe frytki i domowe, zdrowe burgery. Wyrzuć kostki rosołowe, dania typu instant, oleje rafinowane i gotowe przyprawy, a w ich miejsce wstaw zioła, sól morską, oliwy, olej kokosowy i masło klarowane. To oczywiście tylko początek, reszta zależy od Twojej pomysłowości.

5. Właściwe przyrządzanie

Aby wszystkie wspomniane produkty dawały dziecku maksimum wartości odżywczych, które w sobie posiadają - należy je odpowiednio przyrządzić. Najlepsze jest gotowanie na parze oraz pieczenie. Trzeba jednak uważać, by nie robić tego zbyt długo i nie wygotować wszystkich wartościowych składników, a przy okazji nie pozbawić potraw smaku. Staraj się także unikać smażenia, szczególnie na głębokim tłuszczu. Grillowane lub pieczone w piekarniku dania mogą być równie chrupiące i aromatyczne, a przy okazji nieporównywalnie zdrowsze.

Zasady zdrowego żywienia dzieci są bardzo zbliżone do zasad ogólnych. Główna różnica tkwi w tym, że jako dorośli mamy prawo do eksperymentowania z eliminowaniem różnych grup pokarmów u siebie, natomiast kategorycznie nie powinniśmy tego robić w przypadku dzieci. Maluchy potrzebują zróżnicowanej i odpowiednio zbilansowanej diety, która pomoże im się rozwinąć i nauczy je, że zdrowo wcale nie musi oznaczać - nudno, mdło i niesmacznie.

Tagi: zdrowe odżywianie dzieci zbilansowana dieta