Zdrowe odżywianie dzieci - warzywa w diecie dziecka

Zdrowe odżywianie dzieci - warzywa w diecie dziecka
fot. alexkatkov/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak ważną rolę w codziennej diecie pełnią warzywa. Instytut Żywności i Żywienia (zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia) zaleca (zarówno dorosłym, jak i dzieciom powyżej 4 lat) codzienne spożywanie co najmniej 400 gram warzyw i owoców, podzielonych na 5 porcji. A tymczasem - jak wskazują badania - poziom spożycia warzyw przez polskie dzieci jest zdecydowanie zbyt mały. Dlatego jednym z głównych zadań rodziców powinno być zadbanie o to, aby odżywianie dzieci było zdrowe i zgodne z zalecanymi wytycznymi.

Dlaczego należy jeść warzywa

Codzienna porcja warzyw powinna być podstawą diety każdego dziecka, gdyż ich niewystarczająca ilość może nie tylko powodować niedobory cennych składników, ale także sprzyjać powstawaniu pewnych chorób i schorzeń. Do podstawowych zalet warzyw należy zaliczyć:

  • obecność cennych witamin i składników mineralnych (między innymi witamina C, E, K i B oraz potas, magnez, wapń, sód, żelazo),
  • wysoka zawartość beta-karotenu, kwasu foliowego, błonnika, antyoksydantów, fitosteroli i flawonoidów,
  • działanie alkalizujące (odkwaszające organizm).

To wszystko sprawia, iż codzienna porcja warzyw sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka oraz zapobiega groźnym chorobom (takim jak otyłość, cukrzyca, nowotwory, nadciśnienie bądź choroby układu krążenia i pokarmowego).

Jak wprowadzać warzywa do diety dziecka

Zdrowe odżywianie dziecka to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Dlatego warzywa (w połączeniu z owocami) należy wprowadzać do codziennych posiłków malucha już od pierwszych miesięcy życia. Początkowo należy sięgnąć przede wszystkim po produkty lekkostrawne - takie jak marchewka, ziemniaki czy dynia. W kolejnych miesiącach maluch jest już gotowy na spożywanie pietruszki, selera, brokuła, kalafiora, cukinii, kukurydzy i fasolki szparagowej. Jeżeli dziecko dobrze toleruje podawane dotychczas warzywa, to jego dietę można stopniowo uzupełniać pozostałymi warzywami oraz owocami. Pierwsze posiłki na bazie warzyw powinny mieć konsystencję papki. Wraz z upływem kolejnych miesięcy dziecko może spożywać produkty w całości - najpierw ugotowane na miękko (bez dodatku soli), a następnie także i na surowo (samodzielnie lub jako dodatek do potraw). Podstawową zasadą wprowadzania warzyw do diety dziecka jest podawanie początkowo małych porcji (aby zaobserwować ewentualne alergie i nietolerancje ze strony układu pokarmowego). Podawane warzywa powinny być przede wszystkim świeże, najlepiej ekologiczne, obrane i dobrze umyte.

Zdrowe odżywianie dzieci powinno opierać się na dostarczaniu im cennych składników, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju małego organizmu. Dlatego to właśnie warzywa i owoce powinny stanowić podstawę codziennej diety. Warto przyzwyczajać i zachęcać maluchy do regularnego spożywania tych zdrowych produktów (na przykład poprzez dawanie przykładu, wspólne robienie zakupów na targu czy rodzinne przygotowywanie kolorowych i zdrowych posiłków). Taka postawa nie tylko zapewni dziecku właściwy rozwój i dobry stan zdrowia, ale także pomoże mu w nabieraniu dobrych nawyków na przyszłość.

Tagi: zdrowe odżywianie warzywa odżywianie dzieci