Odrzuć śmieciowe jedzenie - korzyści z odrzucenia śmieciowego jedzenia

Odrzuć śmieciowe jedzenie - korzyści z odrzucenia śmieciowego jedzenia
fot. TijanaM/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Słowo dieta kojarzy się wielu osobom z wyrzeczeniami, odchudzaniem i wiecznym głodem. Jednakże każdy z nas ma swoją dietę i może ona opierać się także na fast foodach. Śmieciowe jedzenie pozbawione jest jednak składników odżywczych, które nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Tak zwane junk food jest bombą chemicznych substancji, które są obce dla organizmu, jednakże musi sobie z tym poradzić – lepiej lub gorzej. Niestety konsumowanie wysoko przetworzonej żywności prędzej czy później da nam się we znaki. Z całą pewnością jest to prosta droga do licznych schorzeń, które przyczynia się do obniżenia jakości naszego życia. Czy tego właśnie chcemy? Spożywane przez nas produkty żywnościowe powinny nas odżywiać, a nie tylko sprawiać pozorną przyjemność. Niedożywiony organizm to cała kaskada problemów. Dlatego też warto zacząć przywiązywać wagę do tego, co ląduje na naszych talerzach i postawić na prawidłowo zbilansowane posiłki.

Śmieciowe jedzenie to zło?

Skutki spożywania śmieciowego jedzenia są przerażające. To, że po zjedzeniu ich od razu nie lądujemy w szpitalu z zatruciem pokarmowym nie oznacza, że możemy sobie na co dzień serwować tego typu pseudo produkty żywnościowe. Tak naprawdę to z żywnością nie ma to nic wspólnego. Cała masa konserwantów, sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku, wypełniaczy, przeciwzbrylaczy i substancji E – to znajdziemy w junk food zamiast witamin, soli mineralnych, enzymów, przeciwutleniaczy i błonnika. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób boryka się z alergiami, astmą i zapaleniami skóry już w wieku dziecięcym. Plaga otyłości, problemów skórnych, przypadków cukrzycy i miażdżycy, zawałów serca, chorób autoimmunologicznych – nasza cywilizacja w szybkim tempie zmierza w złą stronę. Na szczęście nie brakuje świadomych konsumentów, którzy pozbyli się klapek z oczu i odrzucili niezdrową żywność.

To, że jesteśmy młodzi, a nasze wyniki badań są jeszcze w normie, wcale nie oznacza, że śmieciowe jedzenie nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Jest to cichy i powolny zabójca. Mianem junk food określa się napakowane rafinowanym cukrem słodycze, napoje, makarony z białej mąki, beztłuszczowe i niskotłuszczowe smakołyki, sztuczne soki owocowe, jogurty z pasteryzowanego mleka z aspartanem, napoje energetyczne, gotowe sosy i dania oraz całą masę innych paczkowanych produktów. Nie bez powodu mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Czy rzeczywiście chcesz wyglądać i czuć się jak zupka chińska instant, tłusty pączek czy też napakowane zwierzęcymi hormonami i antybiotykami mielone mięso z marketu?

Dlaczego warto postawić na zdrowe odżywianie?

„Efektem ubocznym” spożywania zdrowego jedzenia, czyli gęstych odżywczo produktów, jak najmniej przetworzonych, jest dobre samopoczucie i przypływ energii. Dlaczego? Zdrowe odżywianie się przedłuża życie i jest receptą na zdrowie. Możliwe staje się uzyskanie zgrabnej sylwetki, wspomaganie pracy mózgu, poprawienie koncentracji, obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, oczyszczenie skóry, zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu sercowego i chorób cywilizacyjnych, polepszenie jakości snu i pozbycie się problemów z ciągłym uczuciem niezaspokojonego głodu. To tylko niektóre z korzyści, na które możesz liczyć, zmieniając swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe na zdrowsze.

Tagi: dieta zdrowe odżywianie