Zdrowa dieta a tłuszcze

Zdrowa dieta a tłuszcze
fot. Sebastian Duda/Shutterstock

Tłuszcz jest niezbędnym składnikiem naszej diety. Dzięki niemu organizm może przyjąć niektóre z witamin (A, D, K) i prawidłowo funkcjonować. Jego nadmiar jest oczywiście szkodliwy i niebezpieczny dla tych, którzy prowadzą mniej aktywny sposób życia. Tłuszcz, a raczej jego nadmiar, szybko odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej i jest jednym z najczęściej występujących powodów nadwagi. Trzeba jednak uwzględnić tłuszcze w swej diecie i zadbać o ich odpowiednią ilość. Należy również zwrócić uwagę na to, jakie tłuszcze w tej diecie się pojawiają. Jak wiadomo, zdecydowanie bardziej zalecane są tłuszcze roślinne i to właśnie one powinny zagościć w naszej kuchni.

Przewaga tłuszczów roślinnych nad tymi pochodzenia zwierzęcego

Szkodliwość tłuszczów pochodzenia zwierzęcego polega przede wszystkim na tym, iż zdecydowanie podnoszą one poziom cholesterolu. Tłuszcze roślinne, zaś w szczególności oliwa z oliwek i olej słonecznikowy zawierają natomiast cenne witaminy oraz te kwasy tłuszczowe, które pozwalają uchronić się przez miażdżycą. Zdrowy tłuszcz to również ten tłuszcz, który znajduje się w rybach. W tłuszczu ryb znajdują się bowiem bardzo cenne dla zdrowia kwasy tłuszczowe omega-3.

Zdrowe tłuszcze niezbędne zdrowej diecie

Przede wszystkim zawsze, gdy tylko istnieje taka możliwość, należy wybierać tłuszcze roślinne zamiast tych pochodzenia zwierzęcego. Do smażenia zamiast masła lub innego tłuszczu zwierzęcego można przecież wykorzystać oleje jadalne, a jeszcze lepiej – oliwę z oliwek. Aby ograniczyć ilość przyjmowanego wraz z pożywieniem tłuszczu warto zrezygnować z potraw smażonych w głębokim tłuszczu lub tych panierowanych. Warto pamiętać, że panierka dodatkowo wchłania dużą ilość tłuszczu, przez co zwiększa się znacznie wartość kaloryczna posiłku. Warto również ograniczyć ilość tłuszczy podczas duszenia mięs i innych potraw. Szczególnie zalecane jest duszenie w specjalnie do tego przeznaczonych naczyniach, w których dodatek tłuszczu najczęściej wcale nie jest potrzebny. Aby ograniczyć liczbę tłuszczu w swej diecie, warto unikać tych dodatków do potraw, które mają niewielką wartość odżywczą, za to są świetnym źródłem tłuszczu. Są to przede wszystkim sosy i majonezy, wykorzystywane najczęściej jako dodatek smakowy do "dietetycznych" sałatek. Ostrożnie należy postępować również z mięsem oraz wędlinami.

Tagi: zdrowa dieta witaminy tłuszcz omega3