Kuchnia bez mięsa

Kuchnia bez mięsa
fot. Photoxpress.com

Obecnie wciąż budzi kontrowersje temat: "kuchni bez mięsa", a szczególnie w tak konserwatywnym narodzie jakim są Polacy. Kuchnia polska nie jest zdrowa i to wiadomo nie od dziś, lecz tradycyjny Polak często nie potrafią wyobrazić sobie dnia bez spożycia mięsa. Jedni traktują to jak filozofię życia, natomiast inni po prostu chcą się zdrowo odżywiać. Czy można żyć bez mięsa? Oczywiście, wystarczy że dieta będzie odpowiednio zbilansowana we wszystkie niezbędne organizmowi składniki.

Wciąż jeszcze nasze społeczeństwo uważa, że mięso jest zdrowe. Najzdrowszymi produktami są pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe oraz warzywa i owoce. Według badań naukowych spożywanie mięsa przyczynia się do powstania wielu poważnych chorób takich jak: nadciśnienie, choroby układu krążenia, choroby nowotworowe czy nadpobudliwość nerwowa. Poza tym nadmierna ilość mięsa znacznie osłabia system obronny naszego organizmu.

Więc co jeść zamiast mięsa? Przede wszystkim produkty zbożowe, owoce, warzywa, ryby, owoce morza. Filozofia bądź jak kto woli, nie spożywanie mięsa nazywana jest po prostu wegetarianizmem. Lecz istnieje kilka odmian, tj. weganizm, owolaktarianizm, laktowegetarianizm, owowegetarianizm, witarianizm, frutarianizm oraz makrobiotyzm.

  • Weganizm, czyli nie spożywanie wszelkiego rodzaju pokarmów wytwarzanych przez zwierzęta takich jak: mięso, mleko, sery, jaj, itp.
  • Owolaktarianizm - rezygnacja z potraw mięsnych, również ryb. Lecz spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak nabiał, jajka czy miód.
  • Laktowegetarianizm – rezygnacja nie tylko z mięsa, ale także z jaj. Można jednak spożywać mleko i jego przetwory.
  • Owowegetarianizm – z produktów zwierzęcych dopuszcza się spożywanie tylko jajek.
  • Witarianizm - spożywanie tylko świeżych warzyw i owoców, a także negacja potraw jakiekolwiek potraw gotowanych.
  • Frutarianizm – poza mięsem i produktami pochodzenia zwierzęcego, nie je się żadnych owoców i warzyw, które należy zerwać. Pokarmem są tylko owoce, które same spadną z drzewa.
  • Makrobiotyzm - kładzie się nacisk na spożywanie żywności lokalnie wyhodowanej, świeżej i jak najmniej przetworzonej. Poza tym odrzuca się sztucznie pędzone rośliny.

Tagi: kuchnia polska mięso weganizm owolaktarianizm laktowegetarianizm owowegetarianizm witarianizm frutarianizm makrobiotyzm dieta