Żywienie w ciąży

Żywienie w ciąży
fot. Maksim Shmeljov/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Ciąża jest dla kobiety szczególnym czasem. To okres radosnego oczekiwania, ale i gwałtownie zachodzących w ciele zmian. Szczególnie ważne jest dostosowanie do nich sposobu odżywiania. Zrównoważona i zbilansowana dieta, która dostarcza odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych pozwoli na zachowanie w dobrym zdrowiu organizmu matki i dziecka.

Żywienie w ciąży

Zasadniczo nie ma specjalnej diety dla kobiet w stanie błogosławionym. Najważniejsze w tym czasie jest odżywianie zgodne z zasadami zdrowego żywienia. Urozmaicona i bogata w składniki odżywcze dieta jest gwarancją, że w okresie ciąży organizm matki nie będzie borykał się z niedoborami.

Warto też zwracać uwagę na jakość i pochodzenie spożywanego pokarmu.   Są produkty, których spożywania nie zaleca się ciężarnym - należą do nich kawa i surowe mięso. Jedzenie tatara lepiej więc zostawić na okres po urodzeniu dziecka. Oczywiście niewskazane są kaloryczne, słone przekąski, takie jak chipsy czy paluszki. Nie niosą one bowiem ze sobą żadnych wartości, a często są bombą kaloryczną.

Żywienie, a ciążowe dolegliwości

Kobiety w ciąży bardzo często zmagają się ze wzdęciami, zaparciami i dokuczliwą zgagą. Na tę ostatnią bardzo dobrze działają migdały oraz imbir.

W celu ograniczenia kłopotliwych dolegliwości zaleca się ograniczenie spożywania tłustych, ostrych i ciężkostrawnych potraw. Pamiętać też należy o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów, co rozcieńczy soki żołądkowe i uczyni zgagę mniej dokuczliwą.

Higiena jedzenia w ciąży

Problemem ludzi w dzisiejszych czasach jest ciągły pośpiech. Przez to bardzo rzadko spożywają posiłki w regularnych godzinach.

W ciąży ważne jest nie tylko to, co się je, ale również w jaki sposób się to robi. Ciężarnej zaleca się spożywanie pięciu-sześciu zdrowych posiłków dziennie. W przypadku dokuczliwej zgagi można robić to na nawet dwanaście niewielkich porcji.

W ciąży nie powinno dopuszczać się do powstania uczucia głodu. Bardzo często jest to bowiem przyczyną podjadania niezdrowych przekąsek, co w żaden sposób nie służy ani matce, ani dziecku.

W ciąży występuje zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy i żelazo, dlatego dobrze jest suplementować te składniki, nawet jeśli dopiero planuje się zajście w ciążę.

Tagi: dieta odżywianie ciąża