Co blokuje rozwój kreatywności dziecka?

Co blokuje rozwój kreatywności dziecka?

Pierwsze kilka lat życia dziecka to najlepszym moment na naukę. W końcu to nabyta w tym czasie wiedza pozwala w późniejszym wieku zdobyć wykształcenie i wymarzoną pracę. Warto zaznaczyć, że do tego przydadzą się także pewne umiejętności, w tym zdolność do kreatywnego myślenia. Chcesz, żeby Twoje dziecko wyróżniało się pomysłowością? Sprawdź, jak nie blokować jego kreatywności!

Podsuwanie dziecku gotowych rozwiązań

Ten problem dotyczy głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Większość rodziców wychodzi z założenia, że maluchom trzeba wszystko tłumaczyć. Dotyczy to także takich kwestii jak zabawki. Dorośli mają w zwyczaju w chwili podarowania dziecku gadżetu dokładnie wyjaśniać dziecku, jak trzeba się nim bawić. Błąd! Powinno ono samo na to wpaść, wykorzystując np. metodę prób i błędów. To samo dotyczy czynności codziennych, np. pomocy przy drobnych pracach domowych.

Mało rozwijające zabawy

Nic tak nie hamuje rozwoju kreatywności, jak mało rozwijające zabawy. Najczęściej popełnianym błędem jest pozostawianie dziecka samemu sobie lub, co gorsza, traktowanie telewizji jako całotygodniowej niańki. Zdaniem psychologów kluczem do tego, żeby dziecko było bardziej pomysłowe i dążyło do rozwiązywania zadań w sposób nieszablonowy i oryginalny jest pobudzanie wyobraźni. W tym celu konieczne jest urozmaicanie codziennych zabaw. Na pewno przyda się więcej tych plastycznych i muzycznych. Nie dość, że dziecko będzie mogło wykazać się pomysłowością, to jeszcze ukształtuje swoje poczucie estetyki. Zalecane są także różnego rodzaju klocki oraz układanki i puzzle, zwłaszcza na pierwszych etapach edukacji. Równie rozwijające będzie także przygotowanie różnego rodzaju dekoracji, a także przeglądanie atlasów przyrodniczych i geograficznych. W szkole podstawowej kluczowe znaczenie z kolei będą miały wizyty w miejscach takich jak https://historyland.pl, gdzie można zdobyć wiedzę, wykorzystując najnowsze technologie i interaktywne gadżety.

Ciągła krytyka

Kreatywność definiuje się jako zdolność do wymyślania nieszablonowych i nietypowych rozwiązań, a za osoby kreatywne uznawane są te, które charakteryzują się optymizmem, pozytywnym nastawieniem oraz tym, że się łatwo nie poddają. Jednak ciągła krytyka może spowodować strach przed popełnieniem błędu, a tym samym rezygnację z poszukiwania nowych pomysłów. Problem ten dotyczy zazwyczaj dzieci w wieku szkolnym, które dopiero uczą się podstawowych działań matematycznych i biegłości w czytaniu. Niestety pierwsze niepowodzenia i strach przed krytyką mogą zablokować chęć poznawania na bardzo długi czas.

Tagi: dzieci nauka