Lecznicze właściwości herbaty

Lecznicze właściwości herbaty
fot. pixabay.com

Herbata znana była już 5 tysięcy lat temu i już wówczas ceniono jej lecznicze właściwości. Fakt, że herbata korzystnie wpływa na ludzkie zdrowie, jako pierwsi zauważyli i docenili Chińczycy. Większość z nas pije herbatę ze względu na jej smak i aromat, całkowicie nie zdając sobie sprawy z tego, ile zdrowia może zmieścić się w jednej filiżance tego napoju. Badania potwierdzają, że między ilością wypijanej herbaty a stanem zdrowia istnieje ścisły związek.

Ci, którzy piją sporo herbaty, mają niższy poziom "złego" cholesterolu i są w mniejszym stopniu narażeni na miażdżycę naczyń. Zielona herbata ma wyjątkowe właściwości – zapewnia zdrowie i długie życie. Picie zielonej herbaty w szczególności zalecane jest osobom palącym oraz tym, które właśnie rzuciły palenie. Dzięki niej zatruty nikotyną może się szybciej zregenerować. Zielona herbata ma również pozytywny wpływ na stan zębów i pomaga chronić je przed próchnicą. Picie herbaty bardzo dobrze wpływa na pracę mózgu. Codzienne picie herbaty pozwala uchronić się przed chorobami mózgu oraz zaburzeniami układu nerwowego. Herbata zapobiega również chorobom serca i układu krążenia. Przydatna może być także w walce z chorobami nowotworowymi.

Lecznicze właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata jest szczególnie ceniona przez mieszkańców Azji. To właśnie oni jako pierwsi docenili jej lecznicze właściwości. W tych krajach, w których herbatę zieloną wypija się w ogromnych ilościach, ludzie mogą pochwalić się długą średnią życia. Tak jest m.in. w Japonii, której mieszkańcy są zagorzałymi zwolennikami herbaty. Ale tylko tej zielonej. Zielona herbata jest przede wszystkim źródłem cennych dla zdrowia katechin. Zmniejszają one ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, są również bardzo przydatne w zwalczaniu infekcji. Picie zielonej herbaty pomaga również utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.

To właśnie katechiny sprawiają, że zielona herbata jest zdrowsza od tej czarnej, którą większość z nas pije każdego dnia. Aby przygotować czarną herbatę, liście trzeba poddać procesowi fermentacji, w trakcie którego jej najcenniejsze składniki, niestety, giną. Warto zatem zamienić zwykłą herbatę na tę zdrowszą – zieloną. Warto również pamiętać, że zielona herbata może stać się zdrowszą alternatywą dla popularnej "małej czarnej". Podobnie jak kawa, ma ona właściwości pobudzające oraz poprawiające koncentrację. Jest przy tym zdecydowanie zdrowsza. Jaka jest zalecana dzienna dawka tego wyjątkowego napoju? Specjaliści radzą, by każdego dnia wypijać 1-2 filiżanki zielonej herbaty.

Tagi: herbata zielona herbata