Kuchnia chińska i kuchnia japońska

Kuchnia chińska i kuchnia japońska
fot. pixabaxy.com

Pod względem smakowym a także urozmaicenia potraw kuchnia chińska z powodzeniem może konkurować z uznanymi kuchniami na świecie. Podstawowymi składnikami potraw są: ziarno soi, mąka pszenna, ryż oraz olej. Z surowców mięsnych używa się baraninę, jagnięcinę, wieprzowinę, kaczki, ryby oraz skorupiaki.

Z warzyw bakłażany chińskie, pędy bambusa, kiełki fasoli mung, lotos root, fasolnik chiński, kapusta pekińska, rzodkiew, seler naciowy, papryka słodka, tykwa, cebula, paproć cynamonowa, szpinak, kapusta chińska pak choi. Z owoców cytryna zwyczajna, karambola, kumkwat, persymona, kaki, liczi chińskie oraz granat. Innymi produktami przydatnymi w tej kuchni są: grzyby mu-er, olej sezamowy, makaron ryżowy, sojowy. Do przypraw które stosuje się w tym regionie można zaliczyć np. anyż gwieździsty, imbir, pieprz syczuański. Popularnymi sosami w tym kraju są noisin, jarzynowy, musztardowy, ketchup z dodatkiem świeżego imbiru.

Herbata jest bardzo lubiana przez chińczyków dlatego spożywają wiele jej gatunków, można tu wyróżnić zieloną, biała, żółtą, czarną, czerwoną oraz imbirową. Do posiłków pijają alkohole takie jak piwo winne (3-4%), wino ryżowe, wino z jaszczurką, pszczołą, wódki z których najbardziej znane są Mao tai (wódka z sorgo o specyficznym zapachu) oraz Sake (wódka z ryżu).

Charakterystycznymi potrawami tej kuchni są potrawy takie jak: tofu w 5 smakach, sambaloelek czyli pasta korzenna, baozi rodzaj paszona z warzywami lub mięsem, kura w stu kwiatach, skrzydełka kurze w sosie mandarynkowym, chiński rosół z sezamem i zieloną cebulą, cza ciang mein- podobne do spaghetti, sajgonki oraz na deser ciasteczka- msoncakes.

W kuchni japońskiej charakterystyczny jest sposób jedzenia dań, Japończycy jedzą pałeczkami. Jedzą tylko biały chleb. Jedzą 2-3 razy dziennie ryż który sporządzają na parze. Kuchnia ta wyróżnia się licznym asortymentem dań przygotowanych z różnorodnych produktów zwierzęcych jak i roślinnych pochodzenia morskiego np. skorupiaków, ryb, mięczaków, alg morskich, jadalnych wodorostów.

Japończycy często przygotowują ostre sosy, które z przyprawami (pieprz, sól, wasabi) i masłem podają do potraw. Masło podaje się do śniadań, obiadu, kolacji. Chętnie spożywają nawet do 3 razy dziennie, małymi porcjami zupy rybne, warzywne oraz buliony. Dania mięsne zazwyczaj przyrządza się z wieprzowiny, baraniny, wołowiny oraz drobiu. Lubiane są w tym regionie mięsa i ryby z rusztu. Dużą popularnością cieszą się również produkty z soi, tofu , owoców a także warzyw. Potrawy tej kuchni są mało słone dlatego sól można zawsze znaleźć na japońskim stole. Ich ulubionym gorącym napojem jest zielona herbata. Do posiłków spożywają również wodę w pojemnikach oraz płyny owocowe.

Tagi: przyprawy zielona herbata kuchnia chińska kuchnia japońska sushi