Sposoby parzenia herbaty

Sposoby parzenia herbaty
fot. pixabay.com

Dla wielu osób przygotowywanie herbaty to zwykła, domowa czynność, do której nie przywiązują oni większej wagi. Natomiast sporo osób wiąże z tym jednak pewien rytuał, a nawet coś w rodzaju ceremonii. Sposobów na parzenie herbaty jest wiele, bo każdy rodzaj herbaty jest specyficzny i potrzebuje doskonałych warunków do tego, by zachwycić daną osobę swoim smakiem, zapachem oraz wszystkimi zaletami.

Przede wszystkim potrzebna jest herbata – warto zapoznać się z jej właściwościami oraz polecanym sposobem parzenia, bo wówczas będziemy mieli pewność, że smak, który czujemy pijąc ją jest właśnie tym, który czuć powinniśmy. Potrzebna jest także woda – bez niej, jak wiadomo, zaparzenie jakiejkolwiek herbaty będzie niemożliwe. Ale nie chodzi tu tylko o jej istnienie, ale także o odpowiednią jej temperaturę. Kolejnym czynnikiem, bardzo zresztą istotnym jeżeli chodzi o rytuały parzenia herbaty jest czas. Każdy rodzaj herbaty potrzebuje określonego czasu parzenia, aby wydobyć całą jej esencję. Na podstawie takich czynników zazwyczaj parzy się herbaty.

Przykładem może być herbata biała, która jest niezbyt popularna, być może ze względu na swoją wykwintność. Białą herbatę należy parzyć przez 5-7 minut, nie krócej ani dłużej, natomiast temperatura, jaka będzie dla takiej herbaty idealna to 85 stopni Celsjusza. Po takim parzeniu można mieć pewność, że walory smakowe herbaty zrobią naprawdę spore wrażenie, a zaletą tej opcji jest również to, że białą herbatę można parzyć trzykrotnie.

Wrzątkiem, czyli wodą o temperaturze 100 stopni zalewa się herbatę czarną i należy ją parzyć nieco krócej, niż białą, bo jedynie 3-5 minut i jeśli chce się zachować jej słodycz, to nie powinno się tego robić nawet o sekundę dłużej. Czerwona herbata jest już o wiele bardziej popularna i ona również, jak się okazuje, wymaga specjalnego "rytuału" parzenia. Jest to herbata typu pu-erh i również zalewa się ją wrzątkiem, choć możliwa jest również woda o nieco niższej temperaturze, np. 90 stopni. Jeśli chodzi o ilość parzenia, to można ją parzyć wielokrotnie, a to dlatego, że za każdym razem napój pu-erh uwalnia inne substancje pozytywnie wpływające na ludzki organizm.

Parzenie równie popularnej, zielonej herbaty odbywać się powinno w temperaturze 60-80 stopni przez 3 minuty. Dłuższe parzenie może sprawić, że herbata stanie się gorzka. Ciekawe jest w tym przypadku to, że pierwszy napar zazwyczaj jest wylewany, bo to drugie parzenie jest najbardziej wartościowe i zawiera najlepsze walory smakowe.

Interesującym przykładem może być również parzenie herbaty niebieskiej, bardzo rzadko spotykanej i chyba najmniej popularnej ze wszystkich wspomnianych wcześniej. Niebieską herbatę parzy się w wodzie o temperaturze 90 stopni co najwyżej przez 3-4 minuty, jednak fakt, że można ją parzyć wielokrotnie sprawia, iż przy którymś z kolei parzeniu czas może przedłużyć się nawet do 6 minut. Tylko w takim wypadku możliwe będzie wydobycie całej esencji z niebieskiej herbaty. Ważne jest również to, by parzyć ją w dużych dzbankach, aby liście mogły się rozwinąć i swobodnie oddać swój aromat.

Tagi: herbata parzenie herbaty