Herbata z pokrzywy - naturalny antybiotyk

Herbata z pokrzywy - naturalny antybiotyk
fot. pixabay.com

Herbatkę pokrzywową można zakupić niemalże w każdej aptece lub w sklepie zielarskim. Nazywa się ją naturalnym antybiotykiem, gdyż wykazuje ona silne działanie prozdrowotne. Zaleca się, by zastępować nią napoje takie jak kawa lub herbata, gdyż można ją pić bez żadnych ograniczeń.

Na lato i zimę

Herbata z pokrzywy może być pita o każdej porze roku. Wiosną i latem lepiej jest wybierać jej wersję przygotowaną ze świeżych liści. Zawarte w nich witaminy i minerały pomagają walczyć ze zmęczeniem i osłabieniem organizmu, sprawiając, że jesteśmy mniej podatni na infekcje wirusowe i bakteryjne. Zimą pozostają nam jedynie liście suszone, jednak i one będą chronić organizm przed chorobami. Bez względu na to, czy wybieramy liście świeże, czy suszone, herbatę należy zalewać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez kilka minut.

Działanie herbaty z pokrzywy

Picie herbaty z pokrzywy ma dobroczynny wpływ na różne funkcje organizmu. Do jednych z najważniejszych właściwości naparu należy działanie moczopędne, dlatego też herbata pomaga w walce z kamicą nerkową. Ponadto pomaga ona pozbyć się nadmiaru kilogramów po porodzie i utrzymać laktację.

Pokrzywa pomaga również w dbaniu o urodę. Zawarte w niej witaminy K, E, C i B1 oraz minerały: fosfor, krzem, wapń i mangan, wzmacniają włosy i paznokcie. Składniki te pomagają też osobom mającym problemy z krążeniem lub ze skórą. Zioła ułatwiają również przemianę materii i wzmagają apetyt. Herbata pokrzywowa oczyszcza układ trawienny i wspiera jego funkcjonowanie, dzięki czemu może być pita podczas biegunki lub nieżytu żołądka i jelit.

Napar z pokrzywy wykazuje również właściwości krwiotwórcze, co sprawia, że powinny pić go osoby anemiczne i osłabione. Mogą go pić również cukrzycy, gdyż pomaga obniżać poziom cukru we krwi. Zaparzoną pokrzywę można też stosować zewnętrznie, np. dodawać ją do kąpieli w celu odkażenia skóry lub stosować ją jako wzmacniającą płukankę do włosów. Pokrzywa ma charakterystyczny smak, dlatego jeśli nam on nie odpowiada, możemy pić ją w formie herbatki pokrzywowo-miętowej lub z dodatkiem innych ziół.

Tagi: pokrzywa herbata