Sztuka parzenia herbaty

Sztuka parzenia herbaty
fot. tankist276/Shutterstock

Spożywana obecnie przez ludność na wszystkich kontynentach herbata jest prawdopodobnie najpopularniejszym napojem na świecie. Większość ludzi lubi herbatę i regularnie ją spożywa, istnieje wiele odmian i gatunków, każdy może więc wybrać coś odpowiadającego swoim wymaganiom. Miłośnicy herbaty powinni wiedzieć, że niezwykle ważną kwestią jest sposób jej parzenia. Czynność to jest raczej bagatelizowana i tylko nieliczni amatorzy tego trunku przykładają do niej większą uwagę. Tymczasem takie podejście jest dużym błędem. Sposób parzenia ma bowiem spory wpływ na smak a także właściwości naparu, można wręcz uznać to za sztukę.

Różne rodzaje herbaty - różne sposoby parzenia

Zacznijmy od tego, że każdy gatunek herbaty wymaga innego sposobu parzenia, przede wszystkim różnice dotyczą czasu parzenia oraz temperatury wody. Od jakości wody w dużej mierze zależeć będzie smak naszego naparu, zaleca się używać wody miękkiej o niskiej zawartości wapnia. Zwykła kranówka nie spełnia niestety tych wymogów, lepiej użyć wody mineralnej lub filtrowanej jeśli oczywiście posiadamy odpowiednie filtry. W kwestii gotowania wody najważniejszym zaleceniem jest aby nie przegotowywać tej samej wody wiele razy. Proporcje między ilością suszu a ilością wody to sprawa indywidualna, zależna również od gatunku herbaty w większości przypadków jednak sprawdzi się dawkowanie 1 łyżeczka suszu na filiżankę.

Akcesoria do parzenia herbaty

Oprócz czajnika, niezbędnego do zagotowania wody, istnieje cała gama akcesoriów przydatnych do parzenia herbaty. W rzeczywistości jednak tak duża ilość sprzętów nie jest niezbędna do zaparzenia dobrego naparu. Na pewno konieczny jest zaparzacz w formie sitka, koszyczka lub czegoś w tym rodzaju, który umożliwi oddzielenie suszu od napoju po zakończeniu procesu parzenia. W tym miejscu należy zaznaczyć, że mówiąc o parzeniu dobrej herbaty mamy na myśli herbatę liściastą, najlepiej jeśli zapomnimy o istnieniu herbaty w torebkach oraz rozpuszczalnej. Zaparzacz jest więc niezbędny, filiżanka także, a bez całej reszty można się obyć. Przydatny może okazać się czajniczek, szczególnie jeśli chcemy parzyć herbatę dla większego grona osób. Dobierając naczynia w których odbywać będzie się proces parzenia należy zwrócić uwagę na ich kształt - powinien być taki aby pozwolił na swobodne rozwijanie się liści herbaty podczas zaparzania. Dobrze jest przed parzeniem ogrzać naczynie aby po wlaniu wody nie straciła ona zbyt szybko temperatury. Podczas parzenia naczynie powinno być przykryte pokrywką.

Czas parzenia i temperatura wody

Czas parzenia i temperatura wody uzależniona jest już od rodzaju herbaty. Na szczęście zazwyczaj producenci na opakowaniu podają zalecany czas i temperaturę. Ogólne zasady parzenia mówią, że herbatę zieloną zalewa się wodą o temperaturze około 70-85 stopni, podobnie postępuje się z białą herbatą, pozostałe gatunki to około 95 stopni. Pamiętać należy, że wiele gatunków herbaty umożliwia wielokrotne parzenie. W wielu przypadkach pierwsze parzenie uznawane jest na najmniej wartościowe lub nawet całkowicie nienadające się do picia.

Tagi: herbata parzenie herbaty