Składniki odżywcze i ich wpływ na pamięć

Składniki odżywcze i ich wpływ na pamięć
fot. n7atal7i/Shutterstock

Składniki odżywcze, a zwłaszcza ich niedobór, mogą mieć istotny wpływ na naszą pamięć. Żelazo, którego niedobór sprawia, że czujemy się zmęczeni i ospali, ma również istotny wpływ na przekaźniki chemiczne znajdujące się w naszych mózgach. Badania potwierdziły, że osoby u których stwierdzono niedobór żelaza, gorzej radziły sobie z testami pamięciowymi. Na niedobory żelaza narażone są przede wszystkim kobiety przed menopauzą. Warto przyjmować preparaty zawierające żelazo, ponieważ w wielu produktach spożywczych żelazo występuje jedynie w śladowych ilościach.

Istotny wpływ na pamięć ma stary środek – ginkgo biloba. Ginkgo może zwiększać przepływ krwi, zawiera także antyoksydanty, które zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników. Należy koniecznie pamiętać o aminokwasach. To właśnie one niemal w całości regulują pracę mózgu. Aminokwasy, dzięki którym nasza pamięć będzie lepsza to:

  • tryptolan – występuje w orzeszkach ziemnych, owsiance, bananach wołowinie, serze szwajcarskim;
  • fenyloalanina – jej źródłem są m.in. jajka, kurczaki, mleko, czekolada, wołowina, krewetki, tuńczyk oraz pełnoziarnisty chleb pszenny;
  • tyrozyna – jej źródłem są praktycznie wszystkie sery, orzeszki ziemne, owsianka, banany, migdały oraz mleko;
  • arginina- znajdziemy ją w mięsie drobiowym, orzeszkach ziemnych, maśle orzechowym, orzechach włoskich oraz w mleku.

Dla naszej pamięci bardzo duże znaczenie mają warzywa i owoce. Obfitują one w antyoksydanty, czyli w związki chroniące mózg przed działaniem wolnych rodników. Największe ilości antyoksydantów znajdują się w takich owocach i warzywach jak: jeżyny, borówki amerykańskie, brokuły, brukselka, czosnek, kapusta włoska oraz szpinak. Wśród owoców pomagających usprawnić pamięć na szczególne wyróżnienie zasługują jabłka. Są one bogate w bor, który ma pozytywny wpływ na pamięć. To właśnie ze względu na bor lekarze i specjaliści od neurologii zalecają swym pacjentom, by zjadali przynajmniej jedno jabłko dziennie.

Wiele osób jest przekonanych o tym, że kawa (a właściwie zawarta w niej kofeina) na korzystne działanie dla mózgu. Zależy to jednak od tego, kiedy wypiliśmy ową kawę. Kofeina może pozytywnie wpływać na pamięć krótkotrwałą, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni. Gdy już jesteśmy pobudzeni, kofeina może nam zaszkodzić powodując nadmierną stymulację, co źle wpływa na pamięć. Dlatego też kofeinę warto ograniczyć i korzystać z niej tylko wtedy, gdy jej pobudzające działanie jest nam naprawdę potrzebne. Warto pamiętać, że kawa nie jest jedynym źródłem kofeiny. Spotkać ją można w większości herbat oraz w niektórych napojach gazowanych.

Witaminy z grupy B to kolejni sprzymierzeńcy w naszej walce o lepszą pamięć. Trzy witaminy z tej grupy – kwas foliowy, B6 oraz B12 mogą skutecznie przeciwdziałać pogarszaniu się pamięci, którego przyczyną jest wiek oraz proces starzenia się. Jednym z ważniejszych dla tkanki mózgowej pierwiastków jest cynk. Pomaga on w regulowaniu komunikacji między komórkami mózgowymi i jest skoncentrowany na tej części mózgu, która odgrywa bardzo ważną rolę w procesie pamięci. Nie można jednak przesadzać z przyjmowaniem cynku – zbyt duża ilość cynku w naszym organizmie może uszkadzać nerwy. Zalecana dawka dzienna to około 15 miligramów. Dla prawidłowego funkcjonowania ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości białka oraz witaminy E. Zachowaniu dobrej pamięci sprzyja również jedzenie ryb, gdyż zawarte w nich kwasy tłuszczowe omega-3 korzystnie wpływają na pracę naszego mózgu.

Tagi: witaminy składniki odżywcze pamięć żelazo aminokwasy