Niezbędne formalności po ślubie

Niezbędne formalności po ślubie
fot. Gunnar Pippel/Shutterstock

Ze ślubem wiążą się nie tylko formalności przedślubne, ale również istnieje obowiązek dopełnienia formalności już po zawarciu związku małżeńskiego. Niestety państwa młodych czeka żmudna urzędowa bieganina w celu aktualizacji danych osobowych.

Najwięcej zmian muszą zgłosić kobiety, które zazwyczaj przyjmują nazwisko po mężu lub decydują się na nazwisko dwuczłonowe. Poza tym często nowożeńcy zmieniają adres meldunkowy zamieszkując razem tuż po ślubie. Parę młoda czeka również wymiana dokumentów. Najważniejszym z nich jest wymiana dowodu osobistego.

WYMIANA DOWODU OSOBISTEGO (zmiana nazwiska, miejsca zameldowania)

  • wypełniony wniosek o wydanie dowodu osobistego,
  • akt małżeństwa,
  • dwie fotografie o wymiarze 4,5x3,5 cm przedstawiające lewy półprofil z widocznym uchem na jasnym tle,
  • dowód wpłaty 30 zł na konto urzędu.

W celu wymiany dowodu osobistego należy skierować kroki do urzędu gminy lub urzędu miasta w miejscu swojego zameldowania. Ważne! Wniosek należy złożyć osobiście, a także osobiście odebrać dowód w wyznaczonym terminie.

W momencie zmiany miejsca zameldowania należy dołączyć do wniosku dokument meldunkowy. Poza tym po odebraniu dowodu osobistego masz obowiązek zgłoszenia nowego dokumentu w Urzędzie Skarbowym. W tym celu musisz wypełnić formularz NIP-3, który służy do aktualizacji danych w Urzędzie Skarbowym. Masz na to 7 dni od odebrania dowodu osobistego.

WYMIANA PRAWA JAZDY

Wymiana dowodu zobowiązuje do wymiany prawa jazdy, gdzie widnieją takie dane osobowe jak : imię i nazwisko czy numer dowodu osobistego. W tym przypadku musisz udać się do Starostwa Powiatowego, gdzie należy złożyć wniosek, fotografię, ksero starego prawa jazdy, oraz dowód opłaty w wysokości 70,50 zł.

AKTUALIZACJA DANYCH

O zmianie dokumentów należy poinformować inne instytucje i firmy takie jak: bank, operator telefonii, fundusz emerytalny, przychodnię, itp.

W swoim banku należy zgłosić zmianę danych osobowych oraz złożyć wniosek o wydanie nowej karty, a także złożyć nowy wzór podpisu. Ponadto należy również zaktualizować dane w Funduszu Emerytalnym (szczególnie złożyć nowy podpis) oraz u operatora telefonii. Jest to o tyle ważne, iż wszelka korespondencja będzie przychodziła już na nowy adres zameldowania i na nowe nazwisko.

Tagi: ślub małżeństwo akt małżeństwa dowód osobisty prawo jazdy