Przesądy ślubne

Przesądy ślubne
fot. Andrei Zveaghintev/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Ślub to w życiu każdego człowieka bardzo ważne wydarzenie! Każdy więc marzy, aby ten dzień był piękny oraz wróżył świetlaną i przepełnioną szczęściem przyszłość. Dlatego też istnieje wiele przesądów ślubnych, które mają wspomóc młodych małżonków w tym przedsięwzięciu. W polskiej tradycji wyróżniamy wiele przesądów i obyczajów związanych z uroczystościami ślubno-weselnymi. Jest oczywiście spora liczba sceptyków, lecz nawet oni wolą nie przeciwstawiać się losowi i poddają się realizacji tych przesądów.

Przestrzeganie przesądów zaczyna się już w momencie wyboru daty ślubu. Aby zawarte małżeństwo żyło szczęśliwie, musi w dacie ślubu zawrzeć miesiąc, który posiada literę „r”. Dlatego też idealne są miesiące takie jak: marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik oraz grudzień. Poza tym uważa się, iż najszczęśliwszym czasem na ślub są święta Bożego Narodzenia, Wielkanocne oraz karnawał. Natomiast Adwent i Wielkie Post to na pewno nie najlepsza chwila na zawarcie związku małżeńskiego.

Istnieje wiele przesądów dotyczących stroju państwa młodych,a szczególnie Panny Młodej. Najważniejszym z nich jest nie pokazywanie się przed ślubem Panu Młodemu w sukni ślubnej.Również nie należy przed ślubem zakładać sukni ślubnej, w celu pochwalenia się innym. Poza tym nie może jej przymierzać nikt poza Tobą. Dodatkowo strzeż się jakichkolwiek własnoręcznych zaszyć w sukni, nawet jeśli jakiś jej element uległ rozerwaniu. Dlatego też nigdy Panna Młoda nie powinna osobiście szyć sobie kreacji ślubnej. To nie jest dobra wróżba na przyszłość.

Poza tym obowiązkowo każda Panna Młoda musi mieć: coś białego (znak czystości uczuć), coś niebieskiego (zapewnia wierność małżonka), coś nowego (gwarancja dostatku), coś starego (zapewnia wsparcie krewnych oraz przyjaciół) oraz coś pożyczonego (gwarantuje życzliwość nowej rodziny). Natomiast w przypadku welonu, sprawa ma się następująco: zakładać go może jedynie Panna Młoda, gdyż inna osoba, która to zrobi odbierze jej w męża przyszłości.

Oprócz tego istnieje kilka przesądów ślubnych dotyczących samej uroczystości kościelnych. Jednym z nich jest zabobon mówiący o tym, iż próg kościoła należy przekroczyć prawą nogą. Inny z kolei dotyczy obrączek ślubnych, tzn. przy ich wkładaniu nie wolno pomylić palców, gdyż włożenie na serdeczny palec oznacza zdradę w przyszłości. Unikajcie przymierzania obrączek przed ślubem. Poza tym jeśli obrączka upadnie na podłogę, młodzi nie powinni jej osobiście podnosić. Jeszcze jedno – partner, który wsunie obrączkę do samego końca palca, będzie dominował w małżeństwie. Ponadto nie zdejmujcie ich z palców po zakończeniu uroczystości co zagwarantuje trwałość Waszego małżeństwa.

Po ceremonii Para Młoda powinna być obsypana ryżem i pieniędzmi, na znak pomyślności, płodności i dobrobytu w przyszłości. Według zwyczaju, ta osoba która uzbiera więcej pieniędzy będzie zarządzać domowym budżetem. Poza tym Pan Młody powinien nosić w kieszeni garnituru pieniądze, co ma przyczynić się do zapewnienia swej żonie dostatniego życia. Natomiast Panna Młoda powinna zaszyć w swojej bieliźnie cukier i okruszek chleba, a także włożyć do pantofelka grosik.

Następnie nadchodzi czas zabawy weselnej. Lecz najpierw Pan Młody musi obowiązkowo przenieść przez próg domu weselnego swoją małżonkę. Tradycja mówi, iż ma to zapewnić kobiecie lekkie życie. Następnie rodzice powinni przywitać ich chlebem i solą. Przychodzi czas na toast, po którym nowożeńcy rzucają za siebie puste kieliszki. Ich rozbicie oznacza szczęśliwe i dostatnie życie. Pierwszy taniec, także jest ważny! W jego trakcie nie możecie pomylić nóg, będzie to oznaczało, iż w życiu będzie podobnie.

Tagi: ślub wesele przesądy tradycja