Przyprawy roślinne - dla zdrowia, dla urody

Przyprawy roślinne - dla zdrowia, dla urody
fot. pixabay.com

Przyprawy roślinne mogą nie tylko wpłynąć korzystnie na smak naszych potraw, ale także na nasze zdrowie. Choć nie mają żadnych wartości odżywczych, ciężko wyobrazić sobie posiłek przyrządzony bez ich pomocy. Wyjątkowy smak i aromat potraw to jedna sprawa. Większość z nas doskonale wie, w jaki sposób przyprawiać poszczególne dania, by zachwycały swym zapachem i wyjątkowym smakiem. Ale co wiemy o leczniczych właściwościach popularnych przypraw roślinnych? Tu, niestety, poziom wiedzy nie jest już tak wysoki.

Zacznijmy jednak od zastanowienia się nad tym, co wpływa na właściwości poszczególnych przypraw. Najważniejszymi składnikami, które znajdują się w przyprawach, są przede wszystkim olejki lotne oraz barwniki i gorycze. Jeśli przyprawiamy nasze dania świeżymi roślinami, dodatkowo możemy korzystać z bogactwa znajdujących się w nich witamin, enzymów i innych czynnych substancji. Przyprawy pobudzają ludzki organizm do lepszego trawienia, a wiele z nich wykazuje właściwości lecznicze. Nic dziwnego, że nasi przodkowie niektórym przyprawom przypisywali wręcz magiczne właściwości i korzystali z nich podczas sporządzania różnych mikstur. Przyprawy roślinne stosowano zatem jako środki lecznicze, wchodziły również w skład magicznych eliksirów i afrodyzjaków. Mogły wywoływać namiętność lub omamiać. Wszystko zależało od rodzaju zastosowanych roślin, ich ilości i … zamiarów osoby przygotowującej magiczne mieszkanki.

Dziś magiczna moc przypraw roślinnych i ziół nie ma już tak dużego znaczenia jak kiedyś. Bardziej istotne jest ich lecznicze działanie oraz wpływ poszczególnych przypraw na nasze zdrowie. Rośliny przyprawowe zawierają zazwyczaj sporo składników mineralnych, takich jak potas, wapń, jod czy też fosfor. Dodatkowo w cebuli oraz w czosnku występuje bardzo ważna dla organizmu siarka, zaś w ogóreczniku – mangan. Przyprawy ziołowe są tez dobrym źródłem żelaza oraz magnezu. Warto np. spożywać chrzan, który zawiera magnez oraz sporo potasu i sodu. W jaki sposób poszczególne przyprawy roślinne mogą wpływać na nasze zdrowie? Szałwia i imbir są pomocne w przypadku nadmiernego pocenia się, melisa wzmacnia układ nerwowy, zaś cząber i majeranek ułatwiają trawienie tłustych potraw.

Imbir - dla smaku, dla zdrowia

Imbir to jedna z najpopularniejszych przypraw. Pojawia się on w różnych kulturach i tradycjach kulinarnych. Przyprawa ta ceniona jest za oryginalny smak oraz aromat. Znane są również jej lecznicze właściwości.

Jak to bywa z przyprawami, które mają szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, jako pierwsi docenili imbir Chińczycy. Już 3 tysiące lat p.n.e. wychwalali oni imbir jako cudowne zioło rozgrzewające. Imbir ceniony był w również w starożytnych Indiach. Obecnie przyprawa ta jest zalecana głównie jako skuteczny środek przeciw nudnościom dla kobiet w ciąży. Imbir ma również duże znaczenie w profilaktyce przeciwnowotworowej. Wykazano, że korzystnie wpływa on na pracę serca, a jednocześnie może skutecznie zapobiegać migrenowym bólom głowy. Ma też imbir silne właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Imbir to jednak przede wszystkim wyjątkowa przyprawa, którą z powodzeniem można stosować do dań zarówno mięsnych, jak i warzywnych. Dzięki nim potrawy zyskują niezwykły smak i intensywny aromat. Mało kto jednak wie, że imbir świetnie nadaje się do sporządzania leczniczych naparów. Jest również świetnym dodatkiem do herbaty.

Tagi: czosnek przyprawy imbir chrzan