Popularne mieszanki przypraw

Popularne mieszanki przypraw
fot. pixabay.com

Przyprawy to ten składnik potraw, który mimo że występuje w śladowej ilości, to niebagatelnie wpływa na smak. Świat przypraw jest niezwykle bogaty i każda kultura wypracowała sprawdzone sposoby na doprawianie potraw. Aby ułatwić ich przyrządzenie, często stosuje się mieszanki przypraw.

Zalety stosowania mieszanek

Mieszanki przypraw do sztuki kulinarnej wnoszą dwa, niezaprzeczalne ułatwienia. Po pierwsze jest to pewnego rodzaju standaryzacja. Stosując mieszankę przypraw, za każdym razem dodajemy do potrawy zioła i składniki mineralne, znajdujące się względem siebie w określonych proporcjach. Zwiększa to szansę na to, że przyrządzona potrawa za każdym razem będzie miała zbliżony smak.

Drugą wielką zaletą mieszanek przypraw jest przyspieszenie całego procesu gotowania. Nie musimy zastanawiać się ile i jakiej przyprawy użyć. Dodajemy po prostu mieszankę przypraw w odpowiedniej ilości - i po kłopocie.

Jak na wstępie wspomniano mieszanek przypraw jest niezliczona ilość. My omówimy tylko te najpopularniejsze. Oczywiście gotowe mieszanki doskonale poddają się modyfikacjom. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować daną mieszankę przypraw, a ponadto smak potrawy wzbogacić o dodatkowy bukiet aromatów.

Sól czosnkowa

To połączenie dwóch bardzo potrzebnych w kuchni składników: soli i sproszkowanego, wysuszonego czosnku, w proporcjach około 3:1. Co prawda suszony czosnek charakteryzuje się nieco bardziej mdłym aromatem od świeżych ząbków czosnku, ale taka przyprawa znajduje zastosowanie przy doprawianiu wszelkich mięs, nieco rzadziej ryb i warzyw.

Curry

Curry to potrawa, ale w kulturze zachodniej bardziej znana jest mieszanka przypraw, która dodaje do potraw smaku południowo-azjatyckiej kuchni. W skład curry wchodzą: kurkuma, czosnek, pieprz, kminek, cynamon, goździki, kolendra, imbir, chilli, gałka muszkatołowa i kardamon. Często jest to mieszanka dość słona i bardzo aromatyczna, ostro – korzenna, więc warto ją dozować ostrożnie, jeśli nie chcemy, żeby zdominowała potrawę swoim aromatem.

Zioła prowansalskie

To niezwykle popularna mieszkanka ziół, mająca swe źródło w południowej Francji. W jej skład wchodzą suszone: rozmaryn, bazylia, tymianek, szałwia lekarska, mięta pieprzowa, cząber ogrodowy, oregano i majeranek. W zależności od producenta, mieszanka taka może być mniej lub bardziej szałwiowa albo tymiankowa. Rzutuje to dość mocno na smak przyprawianej potrawy i lepiej trzymać się mieszanek od jednego dostawcy, jeśli nie chcemy niespodzianek.

Przyprawy typu „Warzywko”

Nie sposób nie wspomnieć o niezwykle popularnej przyprawie – przez jednych znienawidzonej, przez innych uwielbianej, a mianowicie o szeroko stosowanym do przyprawiania zup, sosów i innych potraw, warzywku.

Jest to cała seria mieszanek, dostarczanych przez różnych producentów, zawierających sproszkowane warzywa, przyprawy. Jednak podstawowym składnikiem "warzywka" jest... sól kuchenna.

Oprócz powyższych, mieszanki tego rodzaju zawierają wzmacniacze smaku i aromatu – glutaminiany. To przez nie, różne „warzywka” i „wegety” są tak uwielbiane lub znienawidzone. Potrafią poprawić niemal każdą potrawę, dodając do niej esencję smaku umami.

Powyższe zestawienie absolutnie nie wyczerpuje tematu wszystkich dostępnych na rynku mieszanek przypraw. Wciąż pojawiają się nowe. Warto z nimi eksperymentować, stosując w niekonwencjonalnych połączeniach i odkrywając zupełnie nowe smaki. Kuchnia to nieskończony świat eksperymentów!

Tagi: przyprawy