Toksyczna rodzina, toksyczni rodzice

Problemy z teściami bardzo często wynikają z faktu, że partner czy partnerka pochodzi z tak zwanej toksycznej rodziny. Formy wspomnianej toksyczności mogą być bardzo różne i wcale nie oznacz to, że rodzina toksyczna jest jednocześnie rodziną patologiczną w powszechnym rozumieniu tego stwierdzenia. Toksyczni rodzice to ludzie, którzy w niewłaściwy sposób wychowywali swoje dzieci, nie potrafili okazywać im pozytywnych uczuć.

Toksyczni rodzice

Toksyczni rodzice przede wszystkim krytykują, narzekają, ganią, nigdy nie chwalą i nie dają wsparcia swoim dzieciom.

Charakterystyczną cechą toksycznych rodziców jest także stosowanie szantażu emocjonalne, nieustanne wzbudzanie poczucia winy u dziecka. Wychowywanie się w takiej rodzinie negatywnie rzutuje również na dorosłe życie dziecka toksycznych rodziców. Przede wszystkim szkodzi samoocenie i sprawia, że taki człowiek gorzej radzi sobie w relacjach społecznych oraz w pracy. Osoby z toksycznych rodzin często nie potrafią cieszyć się życiem nawet, gdy uda im się osiągnąć wiele. Dość często jest tak, że dorosłe dzieci toksycznych rodziców pomimo wyprowadzenia się z domu i założenia własnej rodziny pozostają w silnym i niszczącym związku ze swoimi rodzicami. Nadal czują się odpowiedzialni za swoich starzejących się rodziców, są na każde ich skinienie, gdyż boją się odmówić im czegokolwiek. Pomimo faktu, że wizyty w rodzinnym domu zdecydowanie im nie służą nie potrafią się od nich uchylać. Takie sytuacje negatywnie rzutują także na przebieg małżeństwa. Jeśli kobiet jest nadal silnie związana z matką i w pierwszej kolejności wypełnia jej prośby mąż może czuć się pominięty i zlekceważony.

Toksyczni rodzice mają to do siebie, że nie potrafią się cieszyć szczęściem swoich dzieci, są zazdrośni o ich sukcesy i często starają się umniejszać osiągnięcia swoich dzieci. Choć sytuacja jest bardzo trudna dorosły człowiek powinien nauczyć się stawiać granice i radzić sobie z poczuciem winy. Każdy dorosły człowiek ma, bowiem prawo do własnego życia i szczęścia. Oczywiście jest on także zobowiązany do pomocy rodzicom na starość, jednak powinien taką pomoc świadczyć w ramach swoich możliwości i tylko wtedy, gdy jest ona faktycznie niezbędna.

Tagi: toksyczna rodzina toksyczni rodzice