Czym jest zespół chronicznego zmęczenia?

Zespół chronicznego zmęczenia
fot. Vuk Varuna/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Ciągłe, niekończące się znużenie, senność, zaburzona koncentracja, uczucie wycieńczenia - to jedynie kilka objawów, jakimi charakteryzuje się coraz częstszy i niezwykle uporczywy zespół chronicznego zmęczenia. Oficjalnie nie można nazwać go chorobą, jednak wcale nie oznacza to, iż nie dotyka on sporej grupy osób.

Poza wszelkimi wymienionymi już objawami, charakteryzuje się on także niewyjaśnionym zmęczeniem, które nie ustępuje nawet po odpoczynku. Związane jest ono zarówno ze sferą fizyczną, jak i psychiczną. Ponadto chory odczuwać może również bóle gardła, głowy, mięśni, problemy ze snem oraz niemożność skupienia uwagi na wykonywanych czynnościach. Sprawia to, iż zaburzeniu ulega codzienne funkcjonowanie chorego - odbija się to na jego życiu osobistym oraz zawodowym, Największym problemem w przypadku omawianego zespołu jest fakt, iż stan ten może utrzymywać się przez kilka miesięcy, a nawet przez rok. W jaki więc sposób jest on wywoływany?

Co wywołuje zespół?

Teorie na ten temat powstają do tej pory, niemniej najczęściej wskazywany jest układ odpornościowy naszego organizmu, za sprawą którego chroniczne zmęczenie miałoby się uaktywniać. Wszystkiemu winne byłyby więc różnego rodzaju czynniki immunologiczne. Lekarze przywołują w tym miejscu alergie, zakażenia, mononukleozę oraz wirus Epsteina-Barr (EBV), który bardzo często nie jest związany z żadnymi objawami.

Specjaliści sporo uwagi poświęcają również deficytowi podstawowych składników odżywczych, których brak miałby sprzyjać pojawieniu się zmęczenia. Istnieje także grupa badaczy, która opowiada się za tym, iż zespół chronicznego zmęczenia wywoływany jest z powodu zaburzonej gospodarki hormonalnej, związanej z niedoborem hormonów pochodzących z nadnercza.

Jak leczyć dolegliwość?

Problemem dla lekarzy jest również prawidłowe zdiagnozowanie zespołu. Opisane wyżej objawy mogą być bowiem powiązane z innymi dolegliwościami, takimi jak chociażby anemia, borelioza, stwardnienie rozsiane czy zakażenie wirusem HIV bądź nowotwór wybranych organów. Dopiero wykluczenie innych chorób pozwala wskazać na omawiany zespół.

Skoro więc wiemy, w jaki sposób jest on wywoływany i z czym może się wiązać, to czy istnieją skuteczne metody jego leczenia? Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż ewentualna kuracja może przybrać wiele różnorakich form, gdyż nie istnieje jedna, sprawdzona metoda. Spośród wszystkich technik, wymienić należy między innymi hipnozę, psychoterapię oraz fizjoterapię. Żeby poradzić sobie z zespołem chronicznego zmęczenia, musimy więc zostać poddani kompleksowej pomocy, związanej z niezmiernie szerokim spektrum czynności medycznych i okołomedycznych.

Pomóż samemu sobie

Mając na uwadze problemy dotyczące leczenia, a także poważne objawy tej dolegliwości, należy robić wszystko, aby do niej nie dopuścić. Niezdrowy tryb życia, brak wysiłku fizycznego, ciągły stres i napięcie związane z wykonywaną pracą - są to czynniki, które sprzyjają rozwojowi opisanego stanu.

W nieustającym pędzie do przodu powinniśmy więc zastanowić się nad swoim zdrowiem i spróbować na chwilę zwolnić, by dać odpocząć organizmowi.

Tagi: zmęczenie zespół chronicznego zmęczenia