Postanowienia noworoczne – czemu je robimy i czemu ich nie dotrzymujemy?

Postanowienia noworoczne – czemu je robimy i czemu ich nie dotrzymujemy?

Nowy Rok jest postrzegany jako idealny moment do wprowadzenia zmian w życiu. W noc sylwestrową chętnie odgradzamy się od przeszłości, a naszym życiem zaczynają rządzić postanowienia noworoczne. Według badań na zmianę życia właśnie w tym czasie decyduje się niemal połowa Amerykanów. W Polsce sytuacja wygląda podobnie.

Jaka moc tkwi w planowaniu zmian w nadchodzącym roku?

Kończący się rok sprawia, że patrzymy wstecz i dokonujemy jego podsumowania. Często okazuje się, że wiele rzeczy nie wyszło, zabrakło chęci, czasu i znajdujemy wiele innych wymówek, dlaczego coś nie zostało zrealizowane. Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, gdy w końcu mamy czas nie tylko na spotkania z rodziną, ale również na chwilę odpoczynku oraz przemyślenie wielu spraw. Dodatkowo podniosły nastrój sprzyja wyciąganiu wniosków, motywacji do zmian i snucia nowych planów. Rozpoczęcie nowego roku jawi się jako wyjątkowa okazja, aby po naładowaniu akumulatorów z entuzjazmem podjąć się wyzwań, które mają na celu poprawę jakości naszego życia. Wystarczy spojrzeć na postanowienia noworoczne przykłady, aby przekonać się, że pewne plany regularnie się powtarzają.

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne

Do typowych postanowień należy zerwanie z nałogiem palenia. Spora grupa osób deklaruje również, że ograniczy spożycie alkoholu lub zupełnie je wyeliminuje. Odchudzanie to także jeden z priorytetów, chociaż w noworocznych planach zaznacza się również trend zdrowego odżywiania i w ogóle zdrowego stylu życia. Niektóre założenia są bardzo skonkretyzowane – np. zapiszę się na siłownię, zacznę chodzić na basen lub korzystać z zajęć fitness. Zmiana pracy czy poprawa sytuacji finansowej, rozpoczęcie kursu języka obcego czy podróże to kolejne postanowienia zaliczane do niezwykle popularnych. Część z nich można wcielić w życie bez ponoszenia dodatkowych kosztów, ale niektóre wymagają zastrzyku gotówki. W przypadku tymczasowych problemów finansowych warto zastanowić się nad pożyczką online, którą oferuje np. MoneyMan. Należy dobrze się zastanowić, jakie postanowienia noworoczne są dla nas ważne i przede wszystkim możliwe do zrealizowania, a co jeszcze istotniejsze trzeba stworzyć odpowiedni plan ich realizacji.

Postanowienia noworoczne z nutą humoru

Zdarzają się również śmieszne postanowienia noworoczne takie jak: mieć więcej spraw w czterech literach, mniej pracować, dłużej spać, pić więcej herbaty, częściej jeść czekoladę, kupić sobie coś ładnego. Chociaż można spotkać bardziej absurdalne: nie sprzątać za często, wydać ostatnie pieniądze na głupoty, jeść tylko fast foody. Pomysłowość jest nieograniczona.

Dlaczego postanowienia noworoczne rzadko kończą się sukcesem?

Postanowienia noworoczne realizuje zaledwie 8% osób. Nie każdy potrafi wytrwać w postanowieniach. Jest to efektem braku właściwej motywacji i planu działania. Na przykład trudno zacząć się zdrowo odżywiać bez przygotowania odpowiednich przepisów. W kwestii odchudzania czy uprawiania sportu wiele osób oczekuje szybkich wyników, co po prostu musi zakończyć się niepowodzeniem. Z kolei marzenia o podróżach wymagają rezygnacji z części przyjemności, aby możliwe było odłożenie pieniędzy lub znalezienia lepiej płatnej lub dodatkowej pracy.

Tagi: sylwester postanowienia noworoczne