Zaniżona samoocena

Zaniżona samoocena
fot. PathDoc/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Niska samoocena to wbrew pozorom bardzo często występujący w społeczeństwie problem. Taką właśnie zaniżoną samoocenę wcale nierzadko mają osoby, które zupełnie na to nie wyglądają. Swoje kompleksy zwykle maskują one przesadną pychą i krytykowaniem innych a wszystko to po to, aby siebie zaprezentować, jako tego lepszego na tle słabszych.

Zwykle jednak zaniżona samoocena przejawia się pod postacią nieśmiałości, wycofania społecznego, unikania kontaktów towarzyskich. Niska samoocena zazwyczaj jest wynoszona z rodzinnego domu. Pojawia się ona wtedy, gdy rodzice w niewłaściwy sposób wychowują swoje dzieci. Psychologowie twierdzą, że dzieci, który były zaniedbywane i często krytykowane w dzieciństwie zwykle bardzo źle o sobie myślą nawet w dorosłych życiu. Dzieci, które nie otrzymały właściwej porcji wsparcia, zrozumienia i pochwał są często przestraszone, boją się uczyć nowych rzeczy, nie wierzą, że sobie mogą z czymś poradzić. Niska samoocena polega także na tym, że ktoś czuje się dużo gorszy od innych. Uważa, że jest mniej atrakcyjny, przebojowy czy brakuje mu zdolności a tymczasem często rzeczywistość jest zupełnie inna.

Niska samoocena bardzo utrudnia życie dorosłego człowieka. Takim osobom dość często nie udaje się osiągać sukcesów zawodowych. Nie podejmują one wymarzonej pracy, bo boją się, że sobie nie poradzą. Często godzą się na zajęcia poniżej ich kwalifikacji, gdyż wolą mieć spokój i mniej stresu. Niska samoocena często sprawia także, że ktoś nie potrafi pracować w grupie, jest mało asertywny. Przeszkadza ona także w tworzeniu dobrych związków partnerskich. Osoby z zaniżoną samooceną są trudnymi partnerami, gdyż nieustannie oczekują potwierdzania ich ważności i siły uczyć. Są także bardzo zazdrosne, obawiają się, że partner może odejść, bo jest tyle atrakcyjniejszych osób. Ważne jest jednak to, że nad samooceną można pracować na każdym etapie życia. Tutaj bardzo pomocny będzie doświadczony psycholog. Zależnie od sytuacji psycholog decyduje czy wskazana będzie terapia indywidualna czy grupowa i pomaga danej osobie poradzić sobie z problemami.

Tagi: samoocena kompleksy nieśmiałość terapia