Sylwester

Sylwester
fot. Jérôme SALORT, Photoxpress.com

Sylwester niewątpliwie to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzach wszystkich narodów świata. Obchodzony jest w ostatnią noc roku, czyli 31 grudnia. Tradycje obchodzenia Sylwestra sięgają odległych czasów, kiedy to w 999 roku po raz pierwszy obchodzono uroczyście to święto. Do naszego kraju tradycja obchodzenia tego dnia dotarła dopiero w XIX wieku, lecz było obchodzone jedynie w bogatszych kręgach towarzyskich. Dopiero z czasem noc sylwestrowa stała się powszechnym świętem, a Nowy Rok zaczął być witany przez prawie każdego mieszkańca Polski. Strefy czasowe na kuli ziemskiej powodują, iż Nowy Rok rozpoczyna się o różnej porze. Ciekawostka jest fakt, iż w Chinach Nowy Rok jest ruchomy i Chińczycy najczęściej świętują go w styczniu lub w lutym. Dzieje się tak, gdyż używają do pomiaru roku kalendarza księżycowego, w którym liczą rok od dwunastu do trzynastu miesięcy.

Jak świat szeroki, tak tradycji obchodzenia Sylwestra jest mnóstwo, lecz wszędzie to czas hucznej i radosnej zabawy. Obecnie Sylwester celebrowany jest niezwykle uroczyście, a podczas tego wieczoru wszyscy hucznie się bawią. Niezwykle popularne są pokazy sztucznych ogni i fajerwerków. Ta tradycja jest najbardziej i efektowna i lubiana przez ludzi. Kolejną tradycją, tym razem ludową jest przesąd dotyczący pierwszej osoby przekraczającej próg danego domostwa. Według wierzeń powinien to być mężczyzna, który wróży dobrobyt i szczęście przez cały rok. Przyjście kobiety powoduje efekt odwrotny. Powstało wiele przysłów ludowych związanych z tym dniem, np. "W noc sylwestrową łagodnie, będzie kilka dni pogodnie." lub "Dzień sylwestrowy pokaże czas lipcowy."

Głównym i tradycyjnym trunkiem podczas zabawy jest szampan, którym wznoszone są toasty po wybiciu godziny dwunastej. Butelka szampana to swego rodzaju symbol sylwestrowej nocy, którego korek z wielkim hukiem oznajmia nadejście Nowego Roku. Po toaście składamy sobie życzenia: „Szczęśliwego Nowego Roku”, a także planujemy noworoczne postanowienia.

Form spędzenia tego wieczoru jest mnóstwo, to kwestia indywidualnej fantazji każdego z nas, no i oczywiście stanu finansowego naszych kieszeni. Niezwykle popularne jest spędzanie nocy sylwestrowej na balach, mniej lub bardziej hucznych. Poza tym dla mnie zamożnych pozostają domowe prywatki, urządzane wśród dobrze znanym sobie gronie przyjaciół. Oczywiście najprzyjemniejsza formę spędzenia tego wieczoru, jest wyjazd w góry, nad morze czy za granicę.

Obecnie organizatorzy tego typu imprez prześcigają się w pomysłowości i fantazji tworzenia wymyślnych form i rodzajów zabaw. Aby przyciągnąć turystów, organizowane są np. pokazy sztucznych ogni, kuligi, bale maskowe itp. Ostatnio szczególnie popularne stały się wyjazdy do europejskich i światowych stolic, w celu przywitania Nowego Roku. Równie popularne są podróże do górski i nadmorskich miejscowości, nie tylko w Polsce. Do takich należą np. Zakopane, Karpacz, Sopot, Międzyzdroje, Szklarska Poręba, Wejherowo, itp.

Szczególnie pięknie pragną w tą wyjątkową noc, wyglądać kobiety, które wymyślają przeróżne kreacje na tą okazję. Wybierając się na bal sylwestrowy, kobiety śledzą nowinki świata mody już parę tygodni przed planowaną imprezą. Panowie w tej kwestii w większości nie ogrania gorączka przedsylwestrowych przygotowań.

Tagi: sylwester