Orkisz - idealne zboże

Orkisz
fot. Scorpp/Shutterstock

Orkisz - reaktywacja. Podstawą dzisiejszej diety są produkty zbożowe, które powinniśmy spożywać codziennie. Dostarczają one niezbędnych składników odżywczych, tym samym są źródłem nieocenionego błonnika, minerałów i witamin. Najczęściej kupujemy jednak pieczywo białe, do którego jesteśmy po prostu przyzwyczajeni, nie bez znaczenia jest także cena "zwykłego chleba". Zdarza się, że duże sieci handlowe celowo oferują chleb nawet poniżej swoich kosztów produkcji, żeby przyciągnąć klientów na zakupy i przy tej okazji dodatkowo zarobić na sprzedaży innych artykułów. Jeżeli jednak zależy nam na zdrowiu i codziennym pozytywnym samopoczuciu, powinniśmy wymagać od siebie nieco więcej przy wyborze choćby chleba.

Dobrym pomysłem wydaje się zaufanie aktualnym badaniom naukowym na temat przeciętnej zawartości witamin i składników mineralnych w najczęściej spotykanych zbożach. I co się okazuje? Otóż najbardziej wartościowym, wręcz idealnym zbożem jest orkisz. Przewyższa powszechnie spożywaną pszenicę pod względem zawartości cynku, magnezu, żelaza oraz witaminy B, także ogólna zawartość protein w orkiszu jest wyższa niż w pszenicy zwyczajnej i jarej. Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych produktów spożywczych orkisz nie wywołuje alergii, zawiera bowiem Rhodanid - naturalny czynnik wzrostu, chroniący przed tą przypadłością, ale nie tylko. Czynnik ten jest prawdziwie niezbędny dla naszego organizmu, jest w stanie wpływać na tworzenie komórek macierzystych, pobudzać zresztą do działania wszystkie komórki ludzkiego organizmu, stabilizować i wzmacnia ich ścianki na tyle, że chroni przed substancjami wywołującymi raka. Rhodanid spełnia również rolę antybiotyku, który występuje w ślinie i krwi, w wydzielinie z nosa i we łzach, a także w mleku karmiącej matki, które w naturalny sposób wzmacnia organizm małego dziecka.

Produkty orkiszowe spożywane codziennie są w stanie całkowicie złagodzić dolegliwości spowodowane niewłaściwym odżywianiem, zauważalnie poprawia się trawienie, dzięki diecie orkiszowej zdecydowanie zmienia się nasza koncentracja i wydajność. Już ponad 850 lat temu Św. Hildegarda z Bingen stwierdziła : "Orkisz gwarantuje dobrą krew, wspomaga rozwój mięśni i dar pogody ducha..". Wierząc w trafność powyższego stwierdzenia popartą dodatkowo najnowszymi badaniami naukowymi mamy pewność, że wybór chleba na śniadanie ma znaczenie, i że ten orkiszowy zrobi różnicę.

Tagi: orkisz chleb orkiszowy