Dieta skandynawska - zdrowa i skuteczna

Dieta skandynawska
fot. ANCH/Shutterstock

Dieta skandynawska jest uznawana za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Dieta tamtejszej ludności bogata jest przede wszystkim w ryby, ciemne pieczywo oraz sezonowe warzywa. Okazuje się, że mieszkanki Szwecji są jednymi z najzdrowszych kobiet na świecie. Uczeni wiążą ten fakt właśnie ze specyficzną dietą Szwedów, która jest powszechnie uznawana za wyjątkowo zdrową.

Podstawą diety ze Skandynawii jest ciemne pieczywo - tzw. vollkornbrot, który jest niezwykle bogaty w błonnik. Jeśli nie mamy możliwości zdobycia tego rodzaju pieczywa, choć może być dostępne w sklepach ze zdrową żywnością możemy wprowadzić w jego miejsce prawdziwy chleb razowy lub pieczywo chrupkie z dużą ilością błonnika. Dlaczego właśnie ciemny chleb? Ciemne pieczywo bogate w błonnik poprawia i przyspiesza procesy trawienne oraz zapobiega odkładaniu się tłuszczów, co jest niezwykle istotne w skutecznej diecie mającej wspomóc odchudzanie.

Zdrowa i skuteczna dieta skandynawska to także spożywanie najlepszego mięsa. Mieszkańcy Skandynawii w przeciwieństwie do wielu innych krajów spożywają minimalne ilości mięsa drobiowego. Zastępują je dziczyzną, jagnięciną oraz wołowiną - czyli najzdrowszymi rodzajami mięs, które są bogate w witaminę B12 oraz żelazo.

Kolejny element skandynawskiej diety tu ryby. Stanowią one jeden z jej podstawowych składników. Dieta skandynawska zakłada spożywanie ryb kilka razy w tygodniu. Wówczas organizm otrzymuje odpowiednią ilość kwasów Omega-3. Mają one zbawienny wpływ na wygląd skóry oraz całej sylwetki.

Warzywa w diecie skandynawskiej to przede wszystkim marchewka, brukselka, kapusta czy buraki. Wszystkie są więc bez najmniejszego problemu dostępne na polskim rynku. Dlaczego akurat te warzywa sprawiają, że skandynawska dieta to dieta skuteczna i zdrowa? Przede wszystkim dlatego, że są one sycące. Ponadto przydaje się im właściwości antyrakowych - neutralizują bowiem działanie wolnych rodników.

Dieta skandynawska to nie tylko odpowiedni sposób żywienia. To również aktywny tryb życia. Żadna dieta nie okaże się skuteczna, jeśli nie jest podparta zdrowym stylem życia. Mieszkańcy Skandynawii często uprawiają sporty, również te zimowe.

Tagi: warzywa ryby ciemne pieczywo