Dieta antystresowa

Dieta antystresowa
fot. Subbotina Anna/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Stres i nieprawidłowe odżywianie mają duży wpływ na nasze zdrowie oraz nasze samopoczucie. Stres towarzyszy nam niemal każdego dnia, zaś jego skutki dla naszego organizmu mogą mieć poważne konsekwencje. Stresu ograniczyć nie można, za to warto zadbać o to, by ograniczyć jego negatywny wpływ na nasze życie. Można to osiągnąć m.in. dzięki zastosowaniu odpowiedniej diety. Dieta antystresowa, stosowana dwa razy w tygodniu, może w istotny sposób poprawić stan naszego zdrowia, a przede wszystkim – układu nerwowego.

Jak stres wpływa na organizm i jak zwalczyć jego negatywne skutki?

Gdy jesteśmy zestresowani, nasz organizm potrzebuje więcej węglowodanów, traci również dość szybko wiele cennych składników odżywczych, jak potas. Jego brak można dość szybko uzupełnić np. dzięki pomidorom lub owocom cytrusowym. Aby nasz zestresowany organizm mógł poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem, warto dostarczyć mu odpowiedniej ilości witamin z grupy B. Pełnoziarniste pieczywo i zielone warzywa to podstawowe źródła tych witamin.

Tego unikaj

Unikaj kawy. Powoduje ona większe rozdrażnienie, a dodatkowo wypłukuje z organizmu wiele cennych witamin i składników odżywczych. Kawę można z powodzeniem zastąpić o wiele zdrowszą zieloną herbatą. Unikajmy zachować typowych dla osób zestresowanych, czyli sięgania po słodycze, chipsy, papierosy… Alkohol również nie pomoże nam w walce ze stresem, wręcz przeciwnie – na układ nerwowy działa on bardzo depresyjnie.

Zasady odpowiedniego żywienia dla zestresowanych

Poranną, szybką kawę warto zastąpić pełnowartościowym śniadaniem, które dostarczy nam niezbędnej z rana porcji energii. Zamiast szybko przełykanych w przerwie w pracy batoników warto zjeść zdrową kanapkę, np. z sałatą i tuńczykiem. Zadbajmy o to, by w naszej antystresowej diecie znalazły się produkty zawierające magnez. Jego cennym źródłem są orzechy oraz kasza. Znajdziemy go również w warzywach strączkowych. Przy problemach ze snem oraz z koncentracją warto uzupełnić witaminę B6. Jaja, mięso, ryby i warzywa to jej najlepsze źródła. Dodatkową zaletą tej witaminy jest to, że ułatwia ona przyswajanie magnezu przez nasz organizm. Ziemniaki i pomidory, jako źródło potasu, również mogą skutecznie pomóc w walce ze stresem. Jak może wyglądać przykładowy jadłospis w diecie antystresowej? Oto nasza propozycja. Na śniadanie – pełnoziarniste pieczywo, jogurt, herbata oraz owoce lub sok owocowy. Na drugie śniadanie banan. Na obiad ryba z kaszą oraz szparagami, zaś na podwieczorek sok z marchwi oraz orzechy lub migdały. Danie świetnie nadające się na kolację to sałatka z tuńczyka z kromką razowego chleba.

Tagi: stres