Dieta w walce z toksynami

Dieta w walce z toksynami
fot. Valentyn Volkov/Shutterstock

Zła dieta, bazowanie na gotowych produktach pełnych chemicznych 'ulepszaczy' oraz siedzący tryb życia - takie zachowanie jest najlepszym przyjacielem toksyn, które stopniowo odkładają się w naszym organizmie powodując szereg problemów. Gorsze samopoczucie, mniej atrakcyjny wygląd oraz uczucie zmęczenia to tylko nieliczne dolegliwości związane z toksycznymi substancjami zatruwającymi nas od środka. Nadmiar toksyn może być również szkodliwy dla zdrowia i sprzyjać powstawaniu poważnych chorób. Warto zatem od czasu do czasu oczyścić swój organizm z tych niebezpiecznych substancji. Jak to zrobić? Najlepiej dzięki dobrze dopasowanej diecie.

Czym są toksyny?

O toksynach zatruwających od środka mówi się wiele. Te szkodliwe związki chemiczne trafiają do naszych komórek oraz narządów wewnętrznych wraz z niektórymi produktami spożywczymi oraz zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu. Odkładaniu się toksyn w ludzkim organizmie sprzyja nieodpowiednia dieta, w której pojawia się zbyt mało warzyw i owoców, a w której najważniejsze miejsce zajmują białka oraz produkty pochodzenia zwierzęcego.

Dlaczego warto oczyszczać organizm?

Nagromadzone w ludzkim organizmie toksyny mogą powodować mnóstwo nieprzyjemnych dolegliwości. Zmęczenie, ziemista cera oraz gorszy nastrój są pierwszymi niepokojącymi sygnałami. Dieta oczyszczająca organizm, zastosowana w odpowiednim momencie, pozwala uchronić się przed dalszymi komplikacjami. Zalegające w komórkach oraz poszczególnych narządach toksyny mogą przecież z czasem prowadzić do takich problemów, jak torbiele czy alergie. Udowodniono również, że nadmiar toksyn sprzyja rozwojowi komórek nowotworowych. A przecież wcale nie trzeba wielkiego wysiłku, by w porę zapobiegać takim kłopotom.

Popularne diety w walce z toksynami

Wśród diet wykazujących sporą skuteczność w walce z toksynami, ważne miejsce zajmują diety owocowo - warzywne. Są one skuteczne, smaczne i zdrowe, a dzięki nim już po kilkunastu dniach organizm na nowo zaczyna sprawnie funkcjonować. Inną dietą, często stosowaną w walce z toksynami, są głodówki. W ich przypadku ważna jest jednak kontrola lekarska, gdyż dieta taka może znacznie osłabić organizm. W jej trakcie warto wspierać się również suplementami, dzięki którym organizm nie zacznie odczuwać przykrych konsekwencji niedoborów poszczególnych witamin oraz składników mineralnych.

Te produkty pozwalają oczyścić organizm

Wśród produktów spożywczych, które świetnie radzą sobie z toksynami i pozwalają oczyścić organizm, prym wiodą owoce i warzywa. W odtruwaniu przewodu pokarmowego oraz nerek pomocne są buraki, zaś cebula świetnie oczyszcza cały organizm z toksyn i pasożytów. Z owoców w diecie oczyszczającej organizm znaleźć powinny się jabłka i figi, dobrze sprawdzą się tu również pomarańcze. Codzienne menu powinno uwzględnić również obecność płatków owsianych, które nie tylko oczyszczają organizm, ale są jednocześnie źródłem wielu witamin i cennych dla zdrowia składników mineralnych.

Napoje w walce z toksynami

W oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych substancji pomocna może być woda: najlepiej mineralna, niegazowa. Picie dużych ilości takiej wody pozwala na szybsze usunięcie niebezpiecznych toksyn z organizmu. Równie skuteczne mogą okazać się tu herbaty zielone oraz ziołowe. Tak popularne w dawnej medycynie ludowej zioła nie bez powodu wracają dziś do łask. Napary z liści brzozy lub mniszka lekarskiego mogą skutecznie wyeliminować te substancje, które są potencjalnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Podobne właściwości wykazuje również napar z pokrzywy. W walce z toksynami dobrze radzi sobie również zielona herbata, która pita regularnie może wzmocnić naturalną odporność organizmu i stać się zdrowszą alternatywą dla popularnej 'małej czarnej'.

Tagi: toksyny oczyszczanie organizmu