Ryby w diecie kobiety karmiącej piersią

Ryby w diecie kobiety karmiącej piersią
fot. Svenja98, Photoxpress.com

Podstawą żywienia noworodka i niemowlęcia jest mleko matki. Karmienie piersią jest najkorzystniejszym i najbardziej racjonalnym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci. Okres ten charakteryzuję się, największym w życiu kobiety zapotrzebowaniem na wszystkie składniki odżywcze. Ważne jest, aby matka jadła to, co jej smakuje i to na co ma ochotę, oraz aby upewniła się, że spożywane przez nią produkty zawierają podstawowe składniki odpowiednio zrównoważonej diety. Mleko kobiece jest pełnowartościowym pokarmem, które w pełni pokrywa zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze niezbędne w tym okresie życia do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Pokarm matki jest rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia, która zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia oraz utrzymywanie karmienia w kolejnych dwóch latach.

Na jakość mleka istotny wpływ mają produkty jakie kobieta spożywa. Aby pokarm w tym okresie był jak najwyższej jakości, dieta kobiety podczas karmienia piersią powinna być prawidłowo zbilansowana . Szczególnie ważnym elementem codziennej diety młodej mamy powinny być wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Wpływają one na rozwój Ośrodkowego Układu Nerwowego dziecka, wspomagają procesy uczenia się, poprawiają koncentrację oraz zmniejszają wybuchy agresji u dzieci. Ryby oraz produkty rybne są niemal jedynym naturalnym źródłem tych kwasów tłuszczowych w pożywieniu. Powinny być one składnikiem codziennej diety kobiety ciężarnej, karmiącej oraz dzieci. Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia w diecie dorosłego zdrowego człowieka mięso należy zastępować nasionami roślin strączkowych i rybami (zaleca się spożywanie 2-3 porcji po 150g tygodniowo). Ryby są bogatym źródłem długołańcuchowych WKT omega-3, które wykazują szerokie spektrum działania na organizm ludzki: zapobiegają chorobom serca, stanom zapalnym, rozwojowi raka. Ponadto wykazują działanie ochronne na układ nerwowy, zmniejszają wybuchy agresji u dzieci, wspomagają procesy uczenia się oraz zwiększają koncentrację. Kwasy te wykorzystywane są w profilaktyce miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.

Ryby są dobrym źródłem pełnowartościowego białka oraz zawierają prawie wszystkie składniki odżywcze potrzebne organizmowi. W porównaniu z mięsem zawierają więcej składników mineralnych oraz są dobrym źródłem jodu i fluoru. Jednak ich podstawowe znaczenie zdrowotne wynika z zawartości wielnonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Polecane są zwłaszcza ryby morskie takie jak: łosoś, sardynka, śledź i makrela, bowiem są one bogatym źródłem kwasów omega-3 oraz są w małym stopniu zanieczyszczone metalami ciężkim głównie rtęcią. Natomiast w czasie karmienia piersią kobieta powinna unikać takich ryb jak rekin, marlin, tilefish i miecznik, bowiem ryby te zawierają duże ilości rtęci. Pierwiastek ten może powodować uszkodzenie Ośrodkowego Układu Nerwowego dziecka, dlatego gatunki te nie są wskazane dla kobiet w czasie laktacji, noworodków i dzieci. Ryby wędzone oraz marynaty również nie są w tym okresie polecane. W skład dymu wędzarniczego wchodzą związki kancerogenne, natomiast w składzie marynat często występują chemiczne substancje konserwujące. Z tego względu zaleca się, aby w tym okresie kobiety ograniczyły spożywanie produktów utrwalanych chemicznymi środkami konserwującymi i poszukały naturalnych ich odpowiedników, których coraz więcej można znaleźć na rynku. Producenci w ostatnim czasie wprowadzili marynaty utrwalone za pomocą wysokiej higieny produkcji i odpowiednio niskiemu pH. Zdecydowanie poszerza się gama produktów rybnych godnych polecenia dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Ryby pod względem wartości odżywczej są produktem, który z powodzeniem może zastępować mięso zwierząt rzeźnych. Z badań wynika, że posiłek w którym jako główny składnik białkowy mięso zostanie zastąpione rybami jest równie wartościowy, zdrowy i syty. Są one bowiem źródłem pełnowartościowego białka, łatwostrawnego tłuszczu oraz cennych składników mineralnych takich jak wapń czy fosfor. Ryby morskie są podstawowym, naturalnym źródłem w pożywieniu jodu, dostarczają one również więcej sodu w porównaniu z rybami słodkowodnymi.

Spożycie ryb przez kobiety w czasie laktacji niezależnie od długości okresu karmienia piersią przynosi pozytywny efekt w rozwoju dziecka, jest to związane z lepszym wczesnym rozwojem dziecka. Wyższe spożycie ryb i dłuższy okres karmienia piersią są powiązane z wyższym wynikiem punktowym w skali rozwojowej. Spożywane przez kobiety w ciąży i karmiące mogą zapobiegać występowaniu zaburzeń w rozwoju ich potomstwa.

Tagi: ryby