Przepracowanie — poważny problem ludzi w XXI wieku

Przepracowanie — poważny problem ludzi w XXI wieku
fot. Dean Drobot/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Pochłonięci kolejnym projektem lub zadaniem do zrealizowania, narzuconym nam przez pracodawcę, mimo tego, że nie mamy już na nie czasu, nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że pracoholizm to problem, który dotyka także nas. Nieświadomie lekceważymy objawy przepracowania i podupadamy na zdrowiu. Warto znać sygnały, jakie wysyła nam nasz zmęczony pracą organizm, tak aby móc odpowiednio wcześnie zareagować.

Przyczyny przepracowania

Przyczyn przepracowania powinniśmy szukać przede wszystkim we własnej psychice, bardzo często bowiem to nie nasza praca, a nasz stosunek do niej prowadzi do stanu, w którym nie mamy już na nic siły. Ciągłe pędzenie za pieniędzmi czy uznaniem szefa, brak czasu na wypoczynek — znasz to? Wszystko to prowadzi do tego, że przepracowanie stało się znakiem naszych czasów, w których nieustanny ruch, wmawianie sobie, że ciągłe doskonalenie to najlepszy sposób na życie i traktowanie każdej wolnej chwili, jako źle spożytkowanego czasu, sprawiają, że to MY sami stajemy się swoim największym wrogiem.

Przepracowanie — objawy

Pierwszym niepokojącym objawem przepracowania są zazwyczaj problemy ze snem, wywołane ciągłym myśleniem o obowiązkach służbowych i brakiem umiejętności zrelaksowania się. Dręczące myśli nie sprzyjają zasypianiu, sprawiają natomiast, że człowiek przepracowany budzi się często w środku nocy i nie umie już zasnąć, co oczywiście prowadzi do dużego zmęczenia, odczuwalnego już od samego rana. Kolejnym sygnałem świadczącym o przepracowaniu jest spadek koncentracji — obowiązki, które kiedyś zajmowały chwilę, teraz zabierają o wiele więcej czasu, efektywność i produktywność pracownika drastycznie spada, co powoduje pojawienie się niezadowolenia z siebie, niskiego poczucia własnej wartości, a także rozdrażnienia. Przepracowanie bardzo silnie wiąże się ze stresem, który jeżeli jest długotrwały, odbiera radość życia i energię, a stąd już niedaleko do poważnych chorób, takich jak, chociażby depresja.

Skutki przepracowania

Przepracowanie niesie ze sobą wiele negatywnych skutków — ciężka praca w połączeniu z niewielką ilością snu, powoduje podwyższenie ciśnienia krwi, co zwiększa ryzyko występowania choroby wieńcowej i zawału serca. Przepracowanie jest również nieodłącznie związane z występowaniem nadwagi i zaburzeń odżywiania, wynikających z braku czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków i sięganiem po fast-food'y, co w połączeniu ze stresem stanowi doskonałe środowisko do rozwoju wrzodów żołądka i innych problemów przewodu pokarmowego.

Brak aktywności fizycznej, zła dieta, ciągły stres to także zwiększona podatność na uzależnienia, nie powinno więc dziwić, że osoby przepracowane znacznie częściej zmagają się m.in. z alkoholizmem.

To niestety tylko niektóre z możliwych skutków przepracowania, jednak już one powinny uświadomić nam, jak ważne jest dbanie o odpowiednią równowagę pomiędzy pracą, a odpoczynkiem. Jeżeli zaobserwujemy u siebie pierwsze symptomy przepracowania, konieczne jest postawienie jasnej granicy związanej z obowiązkami zawodowymi, a czasem dla siebie.

Tagi: pracoholizm przepracowanie