Osteoporoza: przyczyny i leczenie

Osteoporoza najczęściej dosięga kobiet w okresie menopauzy, u których mniejszy poziom estrogenów wpływa na sposób przyswajania wapna przez organizm. Efektem tego zjawiska bywa osteoporoza, czyli osłabienie kości i ich większa podatność na urazy. Osteoporoza objawia się w swym pierwszym stadium bólami krzyża oraz stopniowym zmniejszaniem wysokości ciała. Poważnym problemem związanym z osłabionymi kośćmi staje się większa podatność na złamania i trudniejszy proces ich leczenia. Na złamania szczególnie narażone są kości udowe oraz kości kręgosłupa.

Choć wiadomo, jakie czynniki mają największy wpływ na pojawienie się tej choroby, jej bezpośrednia przyczyna nadal pozostaje tajemnicą. Wiadomo, że najbardziej narażone są kobiety po menopauzie, jednak nie są one jedyną grupą mającą problem z osteoporozą. W pewnym stopniu wpływ na pojawienie się tej choroby ma również wiek, gdyż im człowiek starszy, tym mniej gęste są jego kości. Palenie papierosów, picie alkoholu oraz siedzący, pozbawiony aktywności fizycznej tryb życia również przyczyniają się do wystąpienia osteoporozy. Inną przyczyną choroby mogą być problemy związane z wchłanianiem wapnia przez organizm, np. choroby nerek i tarczycy. Zmiany, które zachodzą w tkance kostnej są – niestety – trwałe i nie można ich cofnąć. Współczesna medycyna jest jednak w stanie pomóc chorej osobie walczyć z chorobą. Najważniejsze jest jednak zapobieganie, i na profilaktyce skupia się większość lekarzy.

Jak wygląda taka profilaktyka?

U kobiet w okresie menopauzy zazwyczaj stosuje się terapię hormonalną, która przyczynia się do wzmocnienia kości. Kluczowe znaczenie ma tu oczywiście estrogen. Za pomocą procesów hormonalnych można opóźnić zachodzące w kościach zmiany, jednak po przerwaniu kuracji hormonalnej tempo zmian znów się nasila. W walce z osteoporozą są również stosowane leki. Za najskuteczniejszy uchodzi kalcytonina, która jest jednak droga i może powodować szereg efektów ubocznych. Lek ten stosowny jest zatem tylko w wyjątkowych sytuacjach. W profilaktyce ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta, zaś ogromne znaczenie ma ilość wapnia w diecie. Aby organizm mógł lepiej wchłaniać ten minerał, niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej dawki witaminy D. Oprócz diety ważna jest aktywność ruchowa, która wzmacnia kości.

Tagi: osteoporoza profilaktyka