Czym zajmuje się optometrysta? W jakim przypadku warto się do niego udać?

Czym zajmuje się optometrysta? W jakim przypadku warto się do niego udać?

Wzrok to król naszych zmysłów. Jest głównym analizatorem ułatwiającym nam odnajdywanie się przestrzeni, czuwa nad naszym bezpieczeństwem a za jego pomocą odbieramy około 80% informacji o otaczającym świecie.

Prawidłowym działaniem wzroku, zajmują się posiadający różne uprawnienia zawodowe specjaliści. Okulista jest lekarzem zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem chorób i wad wzroku oraz przeprowadza zabiegi chirurgiczne oka. Optometrysta jest specjalistą zajmującym się badaniami refrakcji oraz doborem sposobu korekty wad wzroku. Do wykonywania zawodu optometrysty uprawnia ukończenie studiów podyplomowych na kierunku optometria lub studiów wyższych na kierunku fizyka o specjalności optometria. Trzecim specjalistą zajmującym się wzrokiem jest optyk wykonujący okulary na podstawie recepty okularowej wydanej przez okulistę lub w oparciu o wyniki badania wykonanego przez optometrystę.

Czym zajmuje się optometrysta?

Optometrysta to zawód medyczny. Nie zajmuje się jednak wykrywaniem i leczeniem chorób oka. Zajmuje się diagnozowaniem i korekcją wad wzroku. Pomaga pacjentom w doborze okularów lub soczewek kontaktowych o parametrach stosownych do wykrytej wady. Gdy zauważy w oku zmiany, wskazujące na odstępstwa od normy, kieruje pacjenta do lekarza specjalisty w celu dalszej diagnostyki. Do zadań optometrysty należy pomiar ostrości wzroku i badanie refrakcji, wykrywanie zaburzeń ruchu gałek ocznych i wad widzenia obuocznego, ocena charakteru, zakresu problemów i nieprawidłowości związanych ze wzrokiem. Optometrysta udziela porad z zakresu ćwiczeń służących właściwej koordynacji gałek ocznych oraz doradza w zakresie pielęgnacji soczewek kontaktowych i higieny pracy przed monitorem komputerowym. Przedmiotem jego zainteresowania jest proces widzenia, oraz wszystko to co służy ochronie tego procesu. Optometrysta w swojej pracy wykorzystuje specjalistyczny sprzęt pomiarowy umożliwiający dobór odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych.

Kiedy warto udać się do optometrysty?

W przypadku gdy odczuwamy dolegliwości bólowe, nasze oczy są zaczerwienione lub pojawiły się inne objawy stanu zapalnego, powinniśmy niezwłocznie odwiedzić lekarza okulistę. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni czy nasze dolegliwości są spowodowane chorobą, czy być może pogłębiającą się wadą wzroku, warto w pierwszej kolejności odwiedzić optometrystę. Optometrysta jest bowiem specjalistą w dziedzinie korekcji wzroku więc powinien być naszym pierwszym wyborem, gdy zauważymy pierwsze objawy pogorszenia widzenia lub męczenia się oczu. Po wykonaniu badan specjalistycznych pomoże nam dobrać odpowiednie okulary lub szkła kontaktowe. Nawet jeśli nie odczuwamy dolegliwości, związanych z naszym narządem wzroku można wykonać badania kontrolne u optometrysty lub okulisty, zwłaszcza jeśli w naszej rodzinie występowały już przypadki chorób oczu. Wczesna diagnoza i podjęcie leczenia umożliwi uniknięcie powikłań. Wizyta u optometrysty pozwoli uniknąć długiego oczekiwania na poradę lekarza okulisty. W Krakowie można na przykład przebadać swój wzrok w u specjalisty optometrysty w Centrum Medycznym Scanmed S.A. na ulicy Armii Krajowej. Zobacz: http://scanmed.pl/oferty/nowa-usluga-optometrysta-nie-czekaj-i-zbadaj-swoj-wzrok

Tagi: optometrysta