Noclegi i atrakcje turystyczne w Zakopanem

Noclegi i atrakcje turystyczne w Zakopanem
fot. Portal Noclegownia.pl

Zakopane jest prawdopodobnie najbardziej znaną miejscowością na południu całego kraju i najpopularniejszych miastem turystycznym związanym z turystyką górską. Co roku odwiedzają je tak liczne grupy turystów, że aby moc skorzystać z niektórych atrakcji trzeba często stać w naprawdę długich kolejkach. Jednak nie należy się tym zrażać, gdyż Zakopane oferuje tak szeroką gamę noclegów, iż każdy może znaleźć dla siebie odpowiednie lokum na czas letniego bądź zimowego wypoczynku i w pokoju cieszyć się pięknymi widokami bez konieczności wyczekiwania w kolejkach.

Ze względu na wciąż nie słabnące zainteresowanie pobytem w górach przez praktycznie cały rok, w Zakopanem wciąż przybywają kolejne ośrodki, schroniska młodzieżowe ale również pojawia się coraz więcej pensjonatów, hoteli, domków o zarówno zwykłym, jak również podwyższonym standardzie. Wszystko uzależnione jest od okresu, w jakim pragniemy przebywać właśnie w Zakopanem, tego czy jest to akurat początek czy też środek sezonu turystycznego oraz posiadanych zasobów finansowych, które przeznaczamy na nasz nocleg na czas pobytu w górach.

Jeśli decydujemy się na pobyt w Zakopanem pamiętać musimy o tym, że bardzo często należy tam rezerwować pokoje lub miejsca w ośrodkach na długo przed planowanym przyjazdem, co jest szczególnie istotne zwłaszcza w sytuacji, kiedy chcemy wynająć pokój lub domek na konkretną okazję. Może to być Sylwester lub okres świąteczny, wtedy należy upewnić się co do ceny za dobę w danym miejscu noclegowym oraz faktycznej sytuacji zapełnienia pokoi już nawet kilka miesięcy wcześniej.

Baza noclegowa Zakopanego jest na tyle zróżnicowana, że każdy znajdzie coś dla siebie i na własne możliwości finansowe. Pozostaje zatem tylko odwiedzić Zakopane i cieszyć się jego atrakcjami.

Atrakcje turystyczne w Zakopanem

 • Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego.

  Muzeum to jest wyrazem wielkiego zamiłowania do Tatr. Założone w 1888 roku znajduje się w czołówce najstarszych regionalnych muzeów w naszym kraju. Podziwiać w nim można bardzo zróżnicowane wystawy, gdyż ekspozycje podzielone są na działy do których należą: dział etnograficzny, dział przyrodniczy oraz dział sztuki.

 • Muzeum Kornela Makuszyńskiego

  Każdy, kto chociaż raz miał w ręku takie książki jak "Szatan z siódmej klasy", "Przyjaciel wesołego diabła" czy "Awantura o Basię" z pewnością wie kim był Kornel Makuszyński. Jednak mało zdaje sobie sprawę z faktu, iż właśnie w Zakopanem znajduje się muzeum poświecone temu pisarzowi. Budynek ten za życia pisarza służył mu jako domek letni a z czasem nawet stałe lokum. Warte uwagi są kolekcjonowane przez Makuszyńskiego dzieła literackie a także dzieła sztuki, których pisarz był pasjonatem. Ponadto zobaczyć tam można pamiątki związane z życiem autora, jego twórczością oraz stylem życia.

 • Wielka Krokiew

  Wydawać by się mogło, że zwykły obiekt sportowy jakim jest skocznia narciarska nie powinien nigdy osiągnąć miana atrakcji turystycznej. Jednak w przypadku Wielkiej Krokwi okazało się, że dzięki sukcesom rodzimych skoczków narciarskich oraz coraz większej popularności skoków w naszym kraju, również można mówić o ogromnym zainteresowaniu ze strony turystów. Obecnie można nie tylko obejrzeć skocznię widząc ją z dołu. Możliwym jest również dostanie się na nią dzięki wyciągowi krzesełkowemu, który zbiera turystów na dwie platformy widokowe, skąd można popatrzeć na Zakopane i Tatry.

 • Morskie Oko

  Morskie Oko jest największym jeziorem w Tatrach. Dostać się można do niego z Zakopanego minibusem i następnie bryczką lub można zdecydować się na pieszą wędrówkę z Palenicy Białczańskiej co gwarantuje również niezwykłe widoki możliwe do podziwiania podczas spaceru. Jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w Tatrach, dzięki niezapomnianym widokom jakie zapewnia to jezioro każdego roku odwiedzają je tysiące turystów, którzy często powracają nad Morskie Oko. Osoby pragnące podziwiać ten widok bez konieczności pokonywania kilometrów pieszo mogą dojechać tam bryczką.

 • Kaplica w Jaszczurówce

  Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce jest nie tylko pięknym obiektem wyznaniowym katolików ale również jednym z arcydzieł architektonicznych projektu samego Stanisława Witkiewicza. Prezentuje ona wszelkie cechy stylu zakopiańskiego, wśród których warto wymienić chociażby wysoką podmurówkę, pojedynczą nawę oraz zamknięte prezbiterium. Całość zbudowana jest z drewna i kamienia. Mimo faktu, iż liczy sobie ona ponad sto lat, dzięki podejmowanym próbom odnawiania i renowacjom wciąż wygląda wyjątkowo i zarazem klimatycznie tak, jak życzył sobie tego jej projektant.

 • Krupówki

  Krupówki to centralna i najbardziej reprezentacyjna ulica w całym Zakopanem. Jest ona nie tylko zwykła drogą służącą mieszkańcom oraz turystom do przemieszczania się. Posiada również liczne atrakcje w postaci Muzeum Tatrzańskiego czy neoromańskiego kościoła. Dodatkową atrakcją jest możliwość zobaczenia niezwykłego widoku na Giewont, można również udać się na przejażdżkę dorożką, odwiedzić liczne stragany z pamiątkami a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z zakopiańskim misiem co każdego roku cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród najmłodszych ale również dużo starszych odwiedzających.

 • Giewont

  Zakopane cieszy się popularnością wśród turystów nie tylko dlatego, że jest bardzo ciekawym miastem. Również fakt, iż łatwo można dostać się z niego do innych miejsc stanowi niezaprzeczalny jego plus. Jedną z możliwości jest wejście na najwyższą górą w Tatrach Zachodnich - Giewont. Cały masyw składa się z trzech gór, spośród których najbardziej znana jest najwyższa, na której znajduje się krzyż. Aby dostać się na Giewont należy między innymi przejść szlakiem, podczas poruszania się którym turyści ubezpieczeni są specjalnymi łańcuchami. Jednak widok jaki rozpościera się ze szczytu jest niezapomniany.

 • Dolina Kościeliska

  Dolina Kościeliska uznawana jest przez wiele osób za jedną z najpiękniejszych górskich dolin. Każdego roku odwiedzają ją rzesze turystów, którzy mogą dostać się tam bezpośrednim autobusem z Zakopanego. Dolinę można zwiedzać pieszo lub, w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych, podróżując w dorożce albo przemieszczając się tam w saniach. Jednak ze względu na naprawdę duże zatłoczenie jakie tam panuje wiele osób decyduje się na piesze zwiedzanie i podziwianie przyrody, gdyż Dolina Kościeliska znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dodatkową atrakcją są znajdujące się w dolinie jaskinie.

 • Dolina Pięciu Stawów

  Dolina Pięciu Stawów jest atrakcją turystyczną już od dziewiętnastego wieku, kiedy to znane osobistości takie jak Stanisław Staszic podkreślały wyjątkowy charakter tego miejsca i niezwykłość widoków, jakie można stamtąd zaobserwować. Podobnie jak Dolina Kościeliska znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, podziwiać można tak między innymi kosodrzewinę. Nie można natomiast zobaczyć tam drzew, gdyż jedyne w całej dolinie znajduje się nad Wielkim Stawem. W dolinie znajdują się jeziora: Wielki Staw, Zadni Staw, Czarny Staw, Mały oraz Przedni Staw. Istnieje tam również inne jeziorko, Wole Oko ale jest ono jeziorem okresowym.

 • Starówka Zakopanego

  Starówka tego niezwykłego miasta ma do zaoferowania nie tylko piękne widoki ale również inne rozrywki. Idąc ulicą Kościeliską zobaczyć można między innymi blisko stuletnią karczmę oraz wiele innych miejsc gdzie można posmakować kuchni regionalnej, pierwsze budynki powstałe w stylu zakopiańskim a także Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza. Warto również odwiedzić chałupę Sabały, legendarnego górala znanego ze swoich opowieści i zamiłowania do muzyki góralskiej, który podobno swoim talentem urzekł Tytusa Chałubińskiego zaś Stanisław Witkiewicz określił go mianem Homera Tatr.

Tagi: atrakcje turystyczne tatry zakopane noclegi morskie oko